Madrid javítana a Kuba-EU viszonyon

Havanna |

<p>A spanyol külügyminiszter egyetértett Raúl Castro kubai államfővel abban, hogy az Európai Uniónak nem szabad korlátoznia viszonyát Kubával.</p>

Miguel Ángel Moratinos kétnapos hivatalos látogatásának végén, helyi idő szerint hétfőn tárgyalt Castróval Havannában. A közel háromórás találkozó után megismételte, hogy 2010 januárjától az Európai Unió soros elnökeként Spanyolország megpróbálja rávenni az uniós tagállamokat az 1996-ban elfogadott közös álláspont feladására és egy új megközelítés kidolgozására.
    Ez nehéz feladatnak ígérkezik, mivel több EU-tag, köztük Svédország, Hollandia és Nagy-Britannia ellenzi az eddigi álláspont, azaz az együttműködést és a párbeszédet a politikai szabadságok és emberi jogok tiszteletben tartásához, valamint a többpárti demokrácia felé való nyitáshoz kötő alapelv megváltoztatását. Kuba elfogadhatatlannak tartja az akkori spanyol miniszterelnök, a konzervatív José María Aznar által kidolgozott, az EU-tagállamok által egyhangúlag elfogadott álláspontot.
    Kubai tárgyalópartnerei arra figyelmeztették Moratinost, hogy az Európai Unió részéről "abszurdum" fenntartani a korlátozásokat Kubával szemben, miközben Barack Obama amerikai elnök komoly politikai lépéseket tesz a Kubával való kapcsolat normalizálására. Raúl Castro kedvezően fogadta Obama elnökké választását, elégedetten nyugtázta Obama "új hozzáállását", és a közel fél évszázada bevezetett kereskedelmi és pénzügyi embargó feloldásában reménykedik.
    A havannai kormány egyfajta gesztusként kedden szabadlábra helyezett egy politikai foglyot, Nelso Alberto Aguiar Ramírezt, egy beteg ellenzékinek, Omelio Lázaro Angulo Borrerónak pedig engedélyezte az ország elhagyását Costa Ricába gyógykezelés céljából. Moratinos kérésére a kubai hatóságok feltételesen - a peres eljárás megkezdéséig - szabadlábra helyezték Pedro Hermosillo spanyol üzletembert. A néhány hete korrupció vádjával letartóztatott Hermosillo a spanyol külügyminiszter ismerőse.
    A 64 éves Aguiar Ramírez az Ortodox Liberális Párt vezetője, és egyike volt a 2003 tavaszán letartóztatott és hosszú börtönbüntetésre ítélt 75 ellenzékinek. Őt 13 év szabadságvesztéssel sújtották, és társainak kétharmada még mindig börtönben sínylődik. Becslések szerint jelenleg mintegy kétszáz politikai elítélt raboskodik kubai börtönökben.
    Moratinos, aki a hivatalos spanyol-kubai kapcsolatok javításának egyik élharcosa, nem találkozott a kubai belső ellenzék tagjaival. Ezt azzal magyarázta, hogy a kétoldalú viszony megerősítésének céljából érkezett Kubába, és nem azért, hogy "a kubai társadalom egy rétegével" találkozzon. "A kubaiaknak maguknak kell dönteniük arról, hogy mily módon kezelik politikai ügyeiket" - mondta Moratinos, rámutatva, hogy Spanyolország emberi jogok elhivatott védelmezője, de "eredményekre törekszik". Hozzátette, hogy az emberi jogok kérdését megvitatta Raúl Castróval és Bruno Rodríguez külügyminiszterrel.
    A tárgyaláson Raúl arról biztosította spanyol vendégét, hogy folytatja a gazdasági reformokat. Ígéretet tett arra is, hogy kifizetik a kommunista szigetországban működő spanyol vállalatokkal szemben felhalmozott 450 millió dolláros adósságot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?