Lisszaboni Szerződés - lemondtak a népszavazásról a brit konzervatívok

London |

<p>Nem írnak ki népszavazást a Lisszaboni Szerződésről kormányra kerülésük esetén a brit konzervatívok, miután az EU intézményi reformjáról szóló dokumentum ratifikációs okmányát kedden - az uniós országok vezetői közül utolsóként - Václav Klaus cseh államfő is aláírta.</p>

 William Hague, a tory árnyékkormány külügyminiszter-jelöltje a cseh ratifikáció után, kedd este a BBC-nek kijelentette: a népszavazásért folytatott konzervatív kampány "ma befejeződött". A Konzervatív Párt eddigi álláspontja az volt, referendumot ír ki a szerződésről, ha a következő parlamenti választásokon hatalomra kerül, és ha addig a szerződést még nem ratifikálta mind a 27 EU-tagállam.
    Hague azonban kedden azt mondta: a Lisszaboni Szerződésben foglaltak hamarosan EU-jogszabályként életbe lépnek, és ezt népszavazással már nem lehet semmissé tenni.
    A vezető tory politikus szerint "a demokrácia rossz napja" a keddi. Felidézte, hogy az ír választók kétszer is szavazhattak a szerződésről, Nagy-Britannia lakosságának azonban egyszer sem adatott meg ez, jóllehet korábban a kormányzó Munkáspárt is megígérte a referendumot.
    Az 1997 óta kormányon lévő Labour eredetileg az előző, alkotmányos jellegű uniós tervezetről ígért népszavazást. Most már azonban ezt nem tartja szükségesnek, azzal az érvvel, hogy a francia és a holland népszavazási kudarc után kidolgozott új szerződés nem ölt alkotmányos formát.
    A konzervatív ellenzék szerint ugyanakkor az új EU-dokumentumnak jórészt csak a neve változott, tartalma lényegileg megegyezik a korábbi alkotmányos tervezetével, ezért változatlanul szükséges a referendum.
    William Hague keddi nyilatkozatában kijelentette: a Konzervatív Párt "nem fogja hagyni, hogy az emberek elfelejtsék", kinek a felelőssége a brit népszavazás elmaradása. A tory külügyminiszter-jelölt hozzátette: a cseh ratifikáció nyomán új helyzet állt elő, és David Cameron, a párt vezére és miniszterelnök-jelöltje szerdán ismerteti a konzervatívok további EU-politikájának irányát.
    Londoni elemzők szerint Cameron szorult helyzetbe manőverezte magát azzal, hogy már két éve bejelentette: "kőbe vésett garanciát" vállal arra, hogy kormányra kerülése esetén népszavazást ír ki az uniós szerződésről, "öltsön az bármilyen formát".
    Ez az álláspont módosult később úgy, hogy népszavazás akkor lesz, ha a toryk hatalomra kerüléséig a szerződést még nem ratifikálta mind a 27 EU-tagállam.
    Cameron nemrég személyes levélben biztatta arra a cseh államfőt, hogy "tartson ki" a brit választásokig a ratifikáció jóváhagyásának megtagadásával.
    Nagy-Britanniában várhatóan jövő tavasszal lesznek a parlamenti választások, és jelenleg a konzervatív ellenzék jelentős előnnyel vezeti a népszerűségi listákat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?