<p>Több tekintélyes német lap csütörtökön kommentárban cselekvésre szólította fel az Európai Uniót az új lengyel kormány tevékenysége miatt.</p>
„Lengyelországban nem kevesebb fenyeget, mint egy diktatúra”
A szerző hozzátette: a kormány már bejelentette, hogy ellenőrzése alá akarja vonni a közszolgálati médiát, és küszöbön áll az államigazgatás vezetői pozícióinak betöltése „politikai kritériumok" alapján. Kiemelte, hogy a Jog és Igazságosság (PiS) párt kétségtelenül szabad és demokratikus választások révén került hatalomra, és természetesen van joga programja végrehajtására, de amit most tesz, annak már semmi köze a normális demokratikus hatalomváltáshoz.
Az állam „radikális átépítéséről - pontosabban: gátlástalan kisajátításáról - nem esett szó a választási kampányban", éppen ellenkezőleg, Jaroslaw Kaczynski mérsékelt politikai erőként mutatta be pártját, hogy elnyerje a középen álló választópolgárok szavazatát, és nem szerzett volna többséget a szejmben, ha bejelentette volna mindazt, ami most történik - fejtette ki a FAZ szerzője, hozzátéve, hogy szerinte ezt hívják a választók megtévesztésének.
Nem vall taktikai érzékre az Európai Parlament elnöke, Martin Schulz kijelentése, mely szerint a lengyelországi folyamatok államcsínyhez foghatóak, de a lényeget tekintve mégis találó volt ez a megszólalás - írta Veser, hangsúlyozva, hogy az EU nem szemlélheti tétlenül e folyamatokat. Sürgősen meg kell vizsgálni, hogy az alkotmánybíróságról szóló törvény összhangban áll-e az uniós joggal, és jelezni kell, hogy a demokratikus elvek további megsértése akár Lengyelország uniós szavazati jogának megvonásához is vezethet - áll a FAZ kommentárjában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.