Legyen Európa „amerikaibb”?

Egy OECD tanulmány azt vizsgálta, mitől eredményesebb az USA gazdasága, mint az eurózóna, és mi a teendő a felzárkózás érdekében. A választ több tényező tételes vizsgálatában keresték az elemzők. Nyilvánvalóan első helyen áll a következetes, hatékony makroszintű gazdaságpolitika. A továbbiakban azonban inkább mikroökonómiai, felfogásbeli különbségeket emeltek ki a szakértők.

Két munkaerőpiaci vélemény: az amerikaiak nagyobb óraszámban dolgoznak, és nagyobb ösztönzést is éreznek a munkavégzésre, munkanélküliként ugyanis legtöbbjük a szociális ellátásoktól is elesne. Jobban kellene tehát ösztönözni Európában a termelőmunkát és a nők munkavállalását. A jövedelemadózást pedig úgy kellene módosítani, hogy kifizetődőbb legyen továbbdolgozni, mint korán nyugdíjba vonulni.

A legérdekesebbnek látszó megállapítás az, hogy az amerikai munkaerő alulképzettebb, mint az európai, mégis magasabb termelékenységet produkál. Az OECD a vállalkozói klímában, a cégalapítás feltételeiben véli megtalálni az ellentmondás kulcsát: az amerikai társadalomban mély gyökerei vannak a vállalkozás szabadságának, míg néhány európai országban rengeteg akadályt kell leküzdeni az induláshoz.

Hasonló következtetésre jutott a Világbank tanulmánya is, amely a vállalkozói klíma élhetőbbé tételével, a bürokratikus szabályozók jelentős részének kiiktatásával, és a nők és pályakezdők foglalkoztatásának növelésével akár 2,2 százalékos éves gazdaságinövekedés-többletet is elérhetőnek tart.

Ezeket a tényezőket már az Európai Bizottság is felmérte, és meghatározta az EU által javasolt irányelveket a mikro-, kis- és középvállalkozások helyzetének megkönnyítésére, a túlbonyolított gazdasági- és adminisztratív előírások számának csökkentésére. Az Európai Bizottság fontosnak tartja, hogy a racionálisabb szabályozásra tett uniós javaslatok beépüljenek a tagállamok jogrendszerébe.

A vállalkozói hajlandóság élénkítése érdekében a Bizottság regionális és nemzeti kampányokat kezdeményez; ezekhez forrás„ és „Európa” védjegyet biztosít. A kampány egyik központi gondolata, hogy a kis- és középvállalkozások állami megrendelésekhez is hozzájussanak. A program indítását 2006-ra tervezik.

A kutatás-fejlesztés területén nem valószínű, hogy Európa belátható időn belül kihívást jelenthet az USA-val szemben. Botorság ragaszkodni saját ötletek kitalálásához: át kell venni a meglévő új, korszerű technológiák alkalmazását, származzanak azok bárhonnan is - javasolják a szakemberek.

Az európai pénzintézetek kevés hajlandóságot mutatnak vállalkozás-ösztönzésre, magáncégekbe történő befektetésre. Mára már mozdulni látszik ugyan az amerikai tőke is Európa irányába, ám egyelőre kevés finanszírozásra érdemes projektet talál.

Nem mellékes az a hatás sem, amit az alacsony jövedelmezőségű termelés Kínába, Indiába „örténő „kiszervezésével” érnek el az amerikai gazdaság szereplői. Az OECD tanulmánya rámutat, hogy Európának ezt a példát is gyorsabban kellene követnie.

Az elemzők elismerik: kiábrándító lehet Európa számára, hogy a versenyképesség érdekében az amerikai társadalom példáját kell követni, ám nincs minden veszve. Azzal, hogy az Unió vezetői az utóbbi hetekben-hónapokban belátták: a 2010-re kitűzött lisszaboni célok megbuktak, már tettek egy jelentős lépést előre. Hans Eichel német és Gordon Brown brit pénzügyminiszter beismerése megnyithatja az utat a dinamikusabb kiútkeresés előtt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?