Belgrád.
Kostunica párbeszédet ajánl
Kostunica a hét végi újvidéki Magyar Szó című napilapnak adott interjújában emlékeztet arra, már a vajdasági magyarság képviselőivel két hónapja Belgrádban folytatott tárgyalássorozat során megállapították, hogy történtek nacionalista jellegű kilengések a magyarok ellen. A kormányfő ugyanakkor meggyőződését fejezi ki, hogy a kilengések tévesen és rosszindulatúan atrocitásoknak lettek minősítve.
A Magyar Szó emlékezteti a miniszterelnököt Kovács László magyar külügyminiszter felvetetésére, miszerint Szerbia-Montenegró közeledését az EU-hoz attól kell függővé tenni, hogy az ország mit tesz a vajdasági magyarokat érő támadások leállítása érdekében. Kostunica szerint ennek a feltételnek akkor lenne értelme, ha valóban atrocitásokról lenne szó.
„Ha most internacionalizálni akarnak egy olyan kérdést, az atrocitást, ami nem létezik, akkor arra Belgrád biztosan reagálni fog“ – figyelmeztet a kormányfő. Megemlíti, hogy egyes magyarországi politikusok korábban különböző ötletekkel hozakodtak elő vajdasági látogatásaik során, hogy miként kellene megoldani a dolgokat a Vajdaságban, megemlítve még a határváltoztatás kérdését, azaz Trianont is.
„Az ilyen nyilatkozatokat Belgrád jogosan intenacionalizálhatná, mivel a más országok belügyeibe való beavatkozás bizonyos elemeit tartalmazzák“ - szögezi le a kormányfő, aki szerint kormánya teljes mértékben elutasítja a határok bármilyen módosításának akár a felvetését is.
Kostunica a probléma megoldása véget párbeszédet javasol Budapestnek, amelynek egyik formája az államközi kisebbségvédelmi egyezmény lenne, amelyet - jegyzi meg a kormányfő - Belgrád már ratifikált, Budapest viszont még nem. Emlékeztet arra, hogy az egyezmény magában foglalja egy vegyes bizottság létrehozását is, amely foglalkozna a két országban élő magyar, illetve szerb kisebbségek helyzetével is. Kostunica reményét fejezi ki, hogy ebben a szellemben zajlik majd közelgő találkozása Belgrádban Mádl Ferenc köztársasági elnökkel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.