Bécs/Prága Jörg Haider tegnap újra az osztrák kormánykoalíció felmondásával fenyegetőzött, és azt mondta, idén tavasszal számít az előrehozott választásokra. Viszont Wolfgang Schüssel kancellár úgy vélte, hogy senki nem akar előrehozott választásokat Ausztriában.
Kormányválság fenyeget
Jörg Haider karintiai elöljáró, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) erős embere a párt néhány vezetőjével közös nyilatkozatban tudatta még kedden este, hogy pártja „áll az előrehozott választások elébe, ha Schüssel ezt akarja”. Előzőleg a kancellár az Európai Uniót, s annak bővítését a kormányzati munka központi elemének mondta. Mindez azzal kapcsolatban hangzott el, hogy az FPÖ a Temelíni Atomerőmű leállítását, illetve ennek elmaradása esetén Csehország EU-csatlakozásának megvétózását követelő népi kezdeményezést indított. Több mint 915 ezer aláírás gyűlt össze, Schüssel kancellár ennek ellenére határozottan kizárta a vétó lehetőségét.
Haider Klagenfurtban kevéssé kielégítőnek nevezte Schüssel tegnapi állásfoglalását, mármint azt, hogy senki nem akar előrehozott választásokat, s azt mondta, szerinte idén tavasszal lesznek a menetrendszerűen 2003 őszén esedékes választások. Egyben úgy vélte: a sajtó koalíciós fenyegetésként adta tovább Schüssel kijelentését, s az FPÖ ezért tartotta szükségesnek jelezni, hogy kész megmérettetni magát idő előtt, de ezt nem ultimátumnak szánta. Elővette viszont újra a második világháborúban a németek – és magyarok – elűzéséhez vezető Beneš-dekrétumok kérdését, amelyeknek a semmissé nyilvánítását követeli az FPÖ, s azt mondta: ez is kulcskérdés Csehország EU-csatlakozásánál.
Haider legújabb nyilatkozatára az ÖVP részéről elsőként Andreas Khol frakcióvezető reagált azzal, hogy a munka folytatódik és a választások 2003. szeptember 27-én lesznek. Alfred Gusenbauer, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) elnöke az EU bővítése körül kibontakozó koalíciós viszály láttán világos állásfoglalást követelt a kérdésben, s kijelentette: a jól előkészített bővítésből Ausztria sokat profitálna, s ha a kormány nem képes ennek elérésére, akkor mielőbb véget kell vetni az FPÖ és az ÖVP politikai kalandjának. Gusenbauer szerint attól kell tartani, hogy az FPÖ újabb áthidalhatatlan akadályokat tornyoz a bővítés elé. (Az SPÖ nehezen és csak nemrég állt egyértelműen a bővítés mellé, s ehhez jobb belátásra kellett bírnia a hozzá közel álló és a munkaerőpiacot féltő szakszervezeteket.) A negyedik parlamenti párt, a zöldek nevében Alexander Van der Bellen elnök bejelentette, hogy pártja sürgősségi indítványt terjeszt a parlament elé annak legközelebbi, jövő szerdai ülésén. Az EU bővítése történelmi jelentőségű projekt, amelynek megvalósítása Ausztriának a legnagyobb mértékben érdeke, s az a kormány, amely veszélyezteti ezt, diszkvalifikálta magát. Ezért a zöldek – tekintettel a máris érzékelhető külpolitikai károkra és a koalíciós pártok ellentmondó, egymással összeegyeztethetetlen nyilatkozataira – lehetőséget kínálnak a kormánynak, hogy egyértelműen állást foglaljon a kérdésben.
Csehország bécsi nagykövete tegnapi interjújában kizárta annak lehetőségét, hogy az ausztriai aláírásgyűjtés fényében Prága engedményeket tegyen Bécsnek a Temelín kérdésében. „Hogy milyen eredetű energiával akarunk gazdálkodni, azt mi döntjük el, semmi esetre sem az osztrákok” – mondta Jiří Grusa a Deutschlandfunk rádiónak nyilatkozva
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.