Kína szondát küld a Holdra

Peking |

<p>December elején a Holdra készül a Csang&#39;o-3 ember nélküli kínai űrszonda. Küldetése során először száll le kínai űrszonda Földön kívüli égitest felszínén - jelentették be kedden Pekingben.</p>

Az űrszonda egy Jütunak (Jáde nyúl) elnevezett, a Hold felszínét kutató holdjáró járművet is visz magával, amely december közepén kezdheti meg tevékenységét. A hatkerekű, 140 kilogrammos robot három hónapra szóló feladatot kapott. Erről Vu Cse-csien, a nemzetvédelmet szolgáló tudományos, technológiai és ipari hivatal szóvivője nyilatkozott a sajtónak.     A Csang'o-3 (Holdistennő-3) küldetése a kínai Hold-program második szakaszának része, az eddigi legbonyolultabb feladat - jelentette ki Vu, emlékeztetve arra, hogy a 2007-es és a 2010-es missziók is a soron következő lépés sikerét segítették. Hozzátette: a Csang'o-3-nál alkalmazott technológia több mint 80 százalékban új.     Az űrszonda a Föld körül fog keringeni, majd leszáll a Holdon, végül visszatér a Földre. Egyúttal nagyfelbontású felvételeket is készít majd a Hold teljes felszínéről. Hordozórakétája már túl van a teszteken, az északnyugat-kínai kilövőállomás, illetve a földi irányítás rendszere felkészült az indításra.     A szakember hangsúlyozta, hogy nagy körültekintéssel készültek fel az űrszonda távirányítására, a súlytalanság körülményei közötti landolásra, továbbá a holdjáró robot leválasztására és működtetésére. Mindezt hatalmas kommunikációs és technológiai kihívásként jellemezte.     A 2010-ben útra bocsátott Csang'o-2, amely nagyfelbontású felvételeket készített a Hold felszíni részleteiről, különösen a Szivárvány-öbölről, ahol a hírek szerint az új kínai holdszonda leszáll, immár több mint 60 millió kilométerre van a Földtől. Műszaki állapota továbbra is jó, várhatóan a jelenlegi távolságnak az ötszörösére fog eltávolodni.     Az új kínai misszió kétszárnyú rovere magas hatékonyságú eszköz, amely a Hold felszínét fogja vizsgálni, talajelemzéseket készít és alkalmas lesz a különleges hőmérsékleti körülmények közötti munkára - ismertette Li Pen-cseng a Hold-program parancsnok-helyettese.     A holdjáró nevére egy hónapon át lehetett szavazni két honlapon, s végül a 190 ezer javaslatból 14 tagú zsűri választotta ki a tíz "legalkalmasabbat". Az utolsó körben a 3,4 millió szavazóból 650 ezren választották a Jáde nyulat. A fehér nyúl egyébként ugyanazon kínai mitológia része, amelynek főszereplője Csang'o, a holdistennő. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?