Budapest. Az Országgyűlés tegnap elfogadta a sokat vitatott, egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényt 203 igen és 173 nem szavazattal. A köztársasági elnök által a parlamentnek visszaküldött és újratárgyalt törvényjavaslatról a képviselők a Fidesz kezdeményezésére név szerint nyilvánítottak véleményt.
Kezdődhet a reform?
A tegnap elfogadott egészségbiztosítási reformot egyébként igen nehezen szülte meg a koalíció. A vita egy évvel ezelőtt, januárban kezdődött arról, hogy egyáltalán érdemes-e átállni a több-biztosítós egészségügyi rendszerre. Az SZDSZ akkor több javaslatot is készített, tavasszal pedig előállt úgynevezett kompromisszumos modelljével, amely a nagyobbik kormánypárt számára elfogadhatatlan volt. Végül Gyurcsány Ferenc akarata érvényesült, aki májusban jelentette be, hogy pártja a vegyes tulajdonú egészségbiztosítási pénztárak felállítását támogatja. Az elfogadott törvény szerint jövőre 22 egészségbiztosítási pénztár alakul, melynek többségi tulajdonosa az állam lesz, de 49 százalék erejéig magánbefektető is tulajdont vásárolhat magának. A jövedelemarányosan befizetett járulékért mindenki ugyanazt az ellátást kapja, azt amit most is, a biztosítók pedig nem szelektálhatnak az ügyfelek között. Az ellenzéki pártok korábban jelezték, ha megszavazzák az egészségbiztosítási törvényt, akkor az Alkotmánybírósághoz fordulnak. A civilek még bíznak abban, hogy egy népszavazás kiírásával visszaállítható az eddig megszokott egybiztosítós rendszer.
A törvény tárgyalása idején csaknem ezren gyűltek össze a tegnap hajnalra kordonokkal teljesen körbezárt budapesti Kossuth téren. Azt követelték, hogy a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött törvényt utasítsák el a képviselők. A Belvárosból mintegy száz árpádsávos és nemzetiszínű zászlót lobogtató ember rendőri biztosítás mellett vonult a Vértanúk terére, míg a Néprajzi Múzeum oldalában a kordonnal lekerített járdán a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 szimpatizánsai mintegy háromszázan hallgatták a szónokokat, akik folyamatosan bírálták a kormány eddigi tevékenységét. (m, hirszerzo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.