Anna Lindh svéd külügyminiszter, akit múlt szerdán késeltek meg Stockholm központjában egy áruházban, egyike volt azoknak a nőknek, akik magas politikai tisztséget viselnek az EU tagállamaiban.
Anna Diamantopulu, az Európai Bizottság szociális kérdésekért felelős tagja „megdöbbenve konstatálta” a minap, hogy az elmúlt évek ismétlődő felhívásai ellenére alig változott a helyzet a nők politikai képviselete terén. A legfrissebb adatok szerint a 15 tagország közül hétben a nők kevesebb, mint egyötödét teszik ki a nemzeti parlamenti képviselőknek. Egyedül Svédországban lépi túl a 40 százalékos küszöböt a nők aránya a parlamenti képviselők között: a skandináv országban 45 százalék a hölgyek részesedése a parlamenti mandátumokból.
További hat országban éri el vagy haladja meg a 30 százalékot a női parlamenti képviselők aránya: Belgiumban, Dániában, Németországban, Finnországban, Hollandiában és Ausztriában.
A sereghajtók a mediterrán országok: Franciaországban a parlamenti képviselői helyeknek csak 12,3 százalékát, Olaszországban 9,6 százalékát, Görögországban pedig kereken 9 százalékát foglalják el a gyengébb nem tagjai.
A legutóbbi, 1999-es statisztikához viszonyítva alig változott a helyzet – állapította meg lehangoltan a görög nemzetiségű EU-biztos.
Mindazonáltal az Európai Unió néhány tagországában jelentősen nőtt a kormányzati pozícióban lévő nők aránya: Belgiumban pedig az 1999. évi 14 százalékról 33 százalékra emelkedett a kormány nőtagjainak hányada, de például Németországban is 36-ról 43,6 százalékra, Spanyolországban pedig 14-ről 26,6 százalékra emelkedett a női miniszterek aránya.
A női kormánytagok arányát tekintve ugyancsak sereghajtó Görögországban még romlott is a helyzet négy év alatt: 9,5 százalékról 8,2 százalékra süllyedt a miniszteri tisztséget betöltő nők aránya.
Az alábbiakban felsoroljuk az EU-tagállamok női minisztereit:
AUSZTRIA
Benita Ferrero-Waldner külügyminiszter, Elisabeth Gehrer oktatási, tudományügyi és kulturális miniszter, Maria Rauch-Kallat egészségügyi miniszter és a nők ügyeinek minisztere.
BELGIUM
Laurette Onkelinx miniszterelnök-helyettes és igazságügy-miniszter, Fientje Moerman gazdasági, energiaügyi, külkereskedelmi és tudományos ügyek minisztere, Marie Arena a közigazgatás, a társadalmi beilleszkedés és a nagyvárosi ügyek minisztere, Sabine Laruelle a középosztályok és a mezőgazdasági ügyek minisztere, Freya Van Den Bossche környezetvédelmi, fogyasztóvédelmi és tartós fejlődésügyi miniszter.
DÁNIA
Lene Espersen igazságügyminiszter, Mariann Fischer Boel élelmezési, mezőgazdasági és halászati miniszter, Tove Fergo egyházügyi miniszter, Ulla Tornaes oktatási miniszter, Henriette Kjaer a szociális ügyek és a nemek közötti egyenlőség minisztere.
FINNORSZÁG
Tarja Halonen köztársasági elnök, Tuula Haatainen közoktatási miniszter, Tanja Karpela kulturális miniszter, Leena Luhtanen közlekedési és távközlési miniszter, Liisa Hyssälä, a szociális szolgáltatások és az egészségügy minisztere, Tarja Filatov munkaügyi miniszter.
FRANCIAORSZÁG
Michele Alliot-Mairie védelmi miniszter, Roselyne Bachelot-Narquin a környezetvédelem és a tartós fejlődés minisztere, Brigitte Girardin a tengerentúli területek ügyeinek minisztere.
ĺRORSZÁG
Mary McAleese köztársasági elnök, Mary Harney foglalkoztatási, kereskedelmi és vállalkozási miniszter, Mary Coughlan a népjóléti, szociális és család ügyek minisztere.
HOLLANDIA
Rita Verdonk bevándorlási és integrációs miniszter, Maria J. A. van der Hoeven oktatási, kulturális és tudományos ügyi miniszter, Karla Peijs közmunka, vízügyi és szállítási miniszter, Agnes van Ardenne együttműködés-fejlesztési miniszter, Sybilla Dekker lakásépítési, tervezési és környezetvédelmi miniszter.
LUXEMBURG
Lydie Polfer miniszterelnök-helyettes, külügy-, külkereskedelemi, közszolgálati és közigazgatási reformügyi miniszter, Marie-Josée Jacobs a család, az ifjúság, a nők és társadalmi szolidaritás ügyeinek minisztere, Anne Brasseur közoktatási, sport és szakmai képzési miniszter.
OLASZORSZÁG
Stefania Prestigiacomo esélyegyenlőségi miniszter, Letizia Moratti közoktatási, felsőoktatási és kutatási miniszter.
NAGY-BRITANNIA
Margaret Beckett környezetvédelmi, vidékügyi és mezőgazdasági miniszter, Patricia Hewitt kereskedelmi és ipari miniszter, Tessa Jowell kulturális, média és sportminiszter, Valérie Amos a nemzetközi fejlesztési programok minisztere.
NÉMETORSZÁG
Renate Künast fogyasztóvédelmi, élelmezésügyi és mezőgazdasági miniszter, Renate Schmidt ifjúságügyi miniszter, Heidemarie Wieczorek-Zeul a fejlesztési segélyek minisztere, Ulla Schmidt egészségügyi és szociális ügyi miniszter, Brigitte Zypries igazságügy-miniszter, Edelgard Bulmahn oktatás- és kutatásügyi miniszter.
PORTUGÁLIA
Maria Manuela Dias Ferreira Leite pénzügyminiszter, Maria Celeste Ferreira Lopes Cardona igazságügy-miniszter.
SPANYOLORSZÁG
Ana Palacio Vallelersund külügyminiszter, Ana Maria Pastor egészség- és fogyasztásügyi miniszter, Pilar del Castillo Vera oktatási, kulturális és sportminiszter, Elvira Rodriguez Herrer környezetvédelmi miniszter.
SVÉDORSZÁG
Margareta Winberg miniszterelnök-helyettes, Leni Björklund védelmi miniszter, Ann-Christin Nykvist mezőgazdasági, élelmiszerügyi és halászati miniszter, Lena Sommerstad környezetvédelmi miniszter, Berit Andnor a gyerekek és a családok ügyeinek minisztere, Marita Ulvskog kulturális miniszter, Ulrica Messing távközlési és regionális politikai ügyek minisztere, Mona Sahlin a demokrácia és az integráció ügyeinek minisztere.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.