Kerülik a konfliktust: kivárnak a megszállási emlékművel

ÖSSZEFOGLALÓBudapest. „Február 15-én, a választási kampány hivatalosan is elkezdődött.

ÖSSZEFOGLALÓ

Budapest. „Február 15-én, a választási kampány hivatalosan is elkezdődött. Belátom, hogy a mostani pillanat aligha alkalmas arra, hogy együttérzéssel és higgadtan mondhassuk el véleményünket egymásnak” – fogalmazott Orbán Viktor magyar kormányfő abban a válaszlevélben, amelyet a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) vezetőségének küldött. Orbán szerint az a veszély fenyeget, hogy „a legnagyobb jó szándék mellett sem halljuk meg egymás hangját”. Ezért a miniszterelnök azt javasolja, hogy a párbeszédet a húsvéti ünnepek után folytassák. A kabinet március 19-éről május végére módosította a német megszállás áldozatainak tiszteletére állítandó, sokak által vitatott emlékmű megvalósításának határidejét. A Mazsihisz közgyűlése február 9-én úgy döntött, egyelőre nem vesz részt a holokauszt-emlékév kormányzati programjain. Arra kérték a kormányfőt, állítsa le a Szabadság térre tervezett német megszállási emlékmű felállítását, továbbá a józsefvárosi Sorsok Háza-projektet, és közéleti-szakmai megnyilvánulásai miatt váltsa le a Veritas kutatóintézet éléről Szakály Sándort. A követelésekből egyelőre egyik sem teljesült, csupán a „birodalmi sasos” emlékmű felavatásának időpontját tolták ki.

Rendkívül udvarias a miniszterelnök levele, de semmilyen választ nem kaptunk a kérdéseinkre – mondta a Klubrádiónak a Mazsihisz elnöke. Heisler András azt mondta: ezért továbbra is távol maradnak a holokauszt-emlékévtől. Heisler hozzátette: ha azt látják, hogy húsvét után a kormány közelít a Mazsihisz nézeteihez, akkor van esély a további megbeszélésekre. A baloldali Összefogás pártjai szerint megengedhetetlen, hogy az ország vezetője a többségi akarat mellőzésével hozzon hibás és a német megszállás emlékművének esetében bántó döntést. Az ellenzéki pártok tegnapi közleménye szerint Orbán Viktor saját maga felelős azért, hogy a magyarországi német megszállás 70. évfordulójához kapcsolódó események kampánytémává válhattak. Úgy vélték: a német megszállás emlékére tervezett szobor ügyében a kormányfő előzetesen egyeztethetett volna az érintett szervezetekkel. Emellett Szakály Sándort le kellett volna váltania a kormányfőnek, miután az idegenrendészeti eljárásnak nevezte „a holokauszt egyik szégyenletes eseményét” – áll a közleményben. (MTI, Klubrádió)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?