<p>A japán kormány szombati közlése szerint javulás mutatkozik a fukusimai atomerőmű 3. számú reaktorában.</p>
Javul a helyzet a fukusimai erőmű 3. reaktorában
"Úgy véljük, hogy a helyzet stabilizálódott" - jelentette ki Edano Jukio kormányszóvivő, hozzátéve, hogy a kívülről végrehajtott hűtési akció hatásosnak bizonyult. Ennek nyomán ugyanis növekedett a reaktorban található víz mennyisége.
Kitadzsava Tosimi védelmi miniszter arról tájékoztatta a tárca vezetőségének tanácskozását, hogy a 3. számú reaktorban változatlanul "rendkívül bonyolult" a helyzet. A nap folyamán speciális technika segítségével 1260 tonna tengervizet juttatnak a reaktort körülvevő épületbe. Az alkalmazott technika lehetővé teszi, hogy napi 24 órán keresztül jusson be hűtővíz az atomerőmű legkritikusabbnak tekintett 3. számú blokkjába.
A kormányszóvivő tájékoztatása szerint Fukusima térségében a tej és a spenót a megengedettnél magasabb sugárterhelést mutat, egészségkárosító hatástól azonban nem kell tartani. A Fukusimától délre fekvő Ibaki prefektúrában is sugárszennyezett spenótra bukkantak. Edano Jukio szerint egyszeri röntgenvizsgálat során éri az emberi szervezetet akkora sugárterhelés, amekkorát fukusimai tej vagy spenót egy éven át történő rendszeres fogyasztása jelentene.
Jódtabletták fogyasztását javasolják a japán hatóságok a fukusimai atomerőmű környékét elhagyó embereknek. Az óvintézkedésről a bécsi székhelyű Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) számolt be. A pajzsmirigybe beépülve a jód megakadályozza, hogy nukleáris baleset során a levegőbe jutott radioaktív anyagok dúsuljanak fel a pajzsmirigyben, daganatos betegséget okozva.
A helyzet bizonytalanságára jellemző, hogy a külföldi tudósítók is megkezdték az átköltözést a szigetország biztonságosabb déli részébe. Az AFP hírügynökség péntek óta valamennyi tudósítását Oszakából keltezi. A német közszolgálati televízióállomások pedig már a hét közepén elhagyták Tokiót. Robert Hetkemper (ARD) és Johannes Hano (ZDF) csütörtök óta Oszakából tudósítja a német tv-nézőket a fukusimai fejleményekről. Az amerikai AP és az angol Reuters tudósítói egyelőre kitartanak Tokióban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.