Ismét fellázadtak egy izraeli elitkommandó tagjai

Jeruzsálem. Nyilvánosan megtagadta az izraeli vezérkar elitalakulatának tucatnyi tartalékos tagja, hogy a jövőben részt vegyen a Gázai övezetbeli és ciszjordániai palesztin területeken zajló katonai műveletekben.

Jeruzsálem. Nyilvánosan megtagadta az izraeli vezérkar elitalakulatának tucatnyi tartalékos tagja, hogy a jövőben részt vegyen a Gázai övezetbeli és ciszjordániai palesztin területeken zajló katonai műveletekben. A híres Szajeret Matkal kommandó tartalékosai Ariel Saron miniszterelnöknek írott, s az izraeli tévécsatornák által ismertetett levelükben hozták nyilvánosságra döntésüket. Többek között felrótták az izraeli hadseregnek, hogy a palesztin területeken folytatott műveleteivel – szerintük – lábbal tiporja több millió palesztin emberi jogait. A levél aláírói ezentúl nem kívánnak részt venni a megszállt területeken létesült zsidó telepek védelmében sem. Saron hivatala nem kommentálta a levelet, amely jól tükrözi a palesztin területeken folytatott keménykezű izraeli fellépést övező nyugtalanságot. A Gázai övezetben és Ciszjordániában három éve dúló erőszakos cselekmények, illetve az Izrael területén végrehajtott palesztin támadások, köztük öngyilkos merényletek miatt a Saron-kormány elrendelte a korábban a palesztin önkormányzatnak átadott Cisz-jordánia nagy részének újbóli katonai megszállását. Idén szeptemberben az izraeli légierő 27 tartalékos és nyugállományú pilótája szintén megtagadta, hogy részt vegyen polgári személyeket veszélyeztető műveletekben Ciszjordániában és a Gázai övezetben. A Szajeret Matkalt külföldön végrehajtandó kommandós akciókra hozták létre. Egyebek között azzal szerzett magának hírnevet, hogy 1976-ban az ugandai Entebbe repülőterén kiszabadította egy palesztin gerillák által eltérített repülőgép 106 utasát.

Ehud Olmert izraeli miniszterelnök-helyettes külföldi újságírók előtt hangsúlyozta: Izrael elkötelezett a nemzetközi útiterv mellett. De ha a terv megvalósítása kudarcba fullad, Izrael egyoldalú lépéseket tesz a megszállt területeken élő zsidó telepesek elköltöztetésére, s az érintettek száma elérheti a több tízezret. Ciszjordániában és a Gázai övezetben legalább 230 ezer zsidó telepes él 3,6 millió palesztin környezetében. A palesztinok a zsidó telepeket a palesztin állam megalakítása előtt álló fő akadálynak tekintik. A telepeseket viszont felháborítja az évtizedeken át szószólójuknak tartott Saron nemrégiben ismertetett terve, amely szerint Izrael felszámolná a ciszjordániai és Gázai övezetbeli zsidó telepeket és új határvonalat jelölne ki a zsidó állam és a palesztin területek között.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?