Hogyan működik az izraeli Vaskupola rakétavédelmi rendszer?

Washington |

<p>Izrael a Vaskupola rakétarendszerrel száll szembe a nagyobb lakott területek elleni palesztin rakétatámadásokkal.</p>

Az izraeli védelmi erők tájékoztatása szerint a Vaskupola eddig kilencven százalékos sikerrel működött a harcok hétfő esti megindulása óta, s az utóbbi 24 órában megsemmisített 56, a Gázai övezetből indított rakétát. Palesztin területről eddig 250 rakétával támadták Izrael területét. A Vaskupola csak olyan lövedékek ellen indít elfogórakétát, amelyek beépített, védendő területre esnének. 

Miképpen működik az elfogó rakétarendszer, ennek járt utána a CNN amerikai hírtévé internetes oldalán.  A Vaskupola elnevezés olyan képzetet alkot, mintha a rendszer egy védőburkot vonna a megvédendő lakott terület fölé. A gyakorlatban a rendszer a beérkező (ellenséges) rakétákat veszi célba és egy elfogó rakétát indít azért, hogy azt a levegőben megsemmisítse.

Minden egyes ütegnek tűzvezető radarja van, amely azonosítja a célpontokat és röppályájukat. Az ütegnek egy hordozható rakétavetője is van. A rendszer könnyen szállítható, csupán néhány óra szükséges áttelepítéséhez, és üzembe helyezéséhez. A rendszer (elfogó) rakétájának nagy a manőverező képessége. Három méter hosszú, átmérője 15 centiméter, súlya 90 kilogramm. A rakétafej nagy erejű robbanótöltete 11 kilogrammos. Hatótávolsága 4-től 70 kilométerig terjed.

A Vaskupola rendszer minden időjárási körülmény között bevethető, egyidejűleg több rakéta elfogására képes - állítja az izraeli hadsereg. Radarja észleli az (ellenséges) rakéta indítását, a rendszer - figyelembe véve a támadó rakéta lehetséges pályáját - továbbítja az információt az ellenőrző központba. Ez utóbbi kiszámítja a támadórakétával történő ütközés - előre látható - helyét. Amennyiben az adott területet meg kell védeni, ellenrakétát indít, ennek töltete a támadó rakéta közelében robban, olyan helyen, ahol feltehetően nem okoz pusztítást.

A Vaskupola rendszert 2007-ben kezdték el fejleszteni. Az első üteget Izrael déli részén telepítették 2011-ben. Az izraeli légierő tájékoztatása szerint 2011-ben hetven százalékos sikerrel működött. Egy üteg ára 50 millió dollár, az elfogó rakéta legalább 62 ezer dollárba kerül - írta az IHS Jane's védelmi tanácsadó és elemző cég.

Számos ország mutatott érdeklődést a Vaskupola megvásárlására, közte Dél-Korea, több európai NATO-tagország, amelynek katonái Afganisztánban szolgáltak, továbbá az Egyesült Államok, amely idén 235 millió dollárral járult hozzá a rakétavédelmi rendszer fejlesztéséhez és gyártásához.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?