Hirosima megemlékezett az első atombomba ledobásának 69. évfordulójáról

Hirosima |

<p>Több tízezren gyűltek össze szerda reggel Hirosimában, hogy megemlékezzenek az első atombomba ledobásának 69. évfordulójáról.</p>

Néhány túlélő, az áldozatok hozzátartozói, Abe Sindzó kormányfő, valamint kormánytisztviselők és külföldi küldöttségek emlékeztek meg reggel negyed kilenckor harangszónál egyperces némasággal az áldozatokról.

1945. augusztus 6-án 8 óra 15 perckor dobta le az Enola Gay amerikai bombázó az atombombát a nyugat-japán városra, amiért az Egyesült Államok azóta sem kért bocsánatot, mint ahogy az augusztus 9-én Nagaszakira ledobott második atombombáért sem. Egyetlen hivatalban lévő amerikai elnök sem járt a két japán városban.

Számos hirosimai imádkozott és helyezte el az emlékezés virágait a Béke Emlékművénél, a Genbaku dómnál, az atombomba pusztítása után egyedül állva maradt épületnél. "Ez az elmélyült gondolkodás és a békésebb világ építése iránti elkötelezettség napja" – hangsúlyozta közleményében Caroline Kennedy, az Egyesült Államok tokiói nagykövete 

Abe Sindzó beszédében megígérte: semmilyen erőfeszítést nem kímél az atomfegyverek teljes leszerelése és "örök világbéke" megteremtése érdekében. 2015-ben lesz a hirosimai és nagaszaki bombázás 70. évfordulója, valamint az atomsorompó-szerződés felülvizsgálati konferenciája.

Hirosima polgármestere, Macui Kadzumi, az atomfegyverkezés elleni harc fáradhatatlan aktivistája felszólította Barack Obama amerikai elnököt és a többi atomhatalom vezetőit, hogy látogassanak el mielőbb az atombomba pusztította városokba. "Ha megteszik, meggyőződnek róla, hogy az atomfegyver maga az abszolút rossz, és nem szabad tovább megengedni a létezését" – mondta a polgármester.

Macui Kazumi közvetve bírálta a japán kormányfőt is, aki július elején "újraértelmezte" a japán pacifista alkotmányt oly módon, hogy a jövőben a japán haderő a szövetséges hatalmak védelmében beavatkozhasson külföldön. "Kormányunknak el kellene fogadnia azt a tényt, hogy 69 év alatt pontosan alkotmányunk nemes pacifizmusának köszönhetően kerülhettük el a háborút" – jelentette ki a polgármester.

A megemlékezés után túlélők egy csoportjával tartott találkozón felszólították Abe Sindzót, hogy vonja vissza az alkotmány átértelmezésére vonatkozó kormánydöntést. A kormányfő válaszul kijelentette, hogy "további erőfeszítéseket tesz a közvélemény támogatásának elnyerésére" e kérdésben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?