Hidegháború vagy idegháború?

<p>Moszkva. Magyarázatot követel az orosz védelmi tárca a Pentagontól Martin Dempsey tábornok, az amerikai vezérkari főnökök elnökének állítólagos kijelentésére, amely szerint az USA robotrepülőgépeket, ballisztikus rakétákat telepítene Európába és Ázsiába, hogy szükség esetén megelőző csapást mérjen Oroszországra.</p>

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

Anatolij Antonov orosz védelmiminiszter-helyettes tegnap közölte, hogy tárcája tudni szeretné, mi a Pentagon hivatalos álláspontja Martin Dempsey tábornok kijelentéséről. Az orosz tárca szerint az amerikai tábornok által felvázolt intézkedések azt jelentenék, hogy az Egyesült Államok kihátrál a közepes hatótávolságú nukleáris rakéták Európából való kivonásáról szóló, 1987-ben megkötött szerződésből (INF) – mondta az orosz miniszterhelyettes. Az amerikai közepes és rövid hatótávolságú rakéták visszatelepítése Európába és más olyan térségekbe, ahol azok közvetlen veszélyt jelentenének Oroszországra, „negatív hatást gyakorolna a globális biztonságra és stabilitásra” – mondta Antonov. Emlékeztetett, hogy Oroszország nem egyszer kinyilvánította, kitart az INF-szerződés mellett.

Az AP amerikai hírügynökség Pentagon-tisztségviselők kongresszusi meghallgatására hivatkozva korábban azt írta, az amerikai kormány egy sor agresszív válaszintézkedést mérlegel amiatt, hogy Oroszország állítólag megsértette a hidegháború idején megkötött egyik nukleáris megállapodásukat. Egyebek között azt latolgatja, hogy rakétákat telepítsen az európai szárazföldre, amelyek megelőző csapást mérhetnének orosz fegyverekre. Az AP elismerte, hogy Washington ezzel kapcsolatban nem tett hivatalos bejelentést, csak utalások hangzottak el. Joe Sowers alezredes, a védelmi tárca szóvivője mindössze annyit mondott, hogy „minden lehetőséget mérlegelnek” annak biztosítására, hogy Oroszország „ne tegyen szert jelentős fölényre” a szerződés megsértése révén.

Washington válaszintézkedést fontol amiatt, hogy az orosz hadsereg állítólag földről indítható, a szerződés által tiltott hatótávolságú manőverező robotrepülőgépek repüléstesztjét végzi. Oroszország cáfolja a szerződés megszegését, és azt állítja, hogy a rakétavédelem tervezett kiépítésével ezt éppen az Egyesült Államok követi el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?