Három név ismert az ügynöklistáról

Budapest. A Mécs-bizottság által nyilvánosságra hozott adatok szerint tíz volt és jelenlegi kormánytag állt kapcsolatban az elmúlt rendszer titkosszolgálataival. Közülük Medgyessy Péter miniszterelnök neve már a bizottság felállítása előtt ismert volt.

Budapest. A Mécs-bizottság által nyilvánosságra hozott adatok szerint tíz volt és jelenlegi kormánytag állt kapcsolatban az elmúlt rendszer titkosszolgálataival. Közülük Medgyessy Péter miniszterelnök neve már a bizottság felállítása előtt ismert volt. A számok nyilvánosságra kerülése után elsőként Járai Zsigmond volt pénzügyminiszter, a jegybank elnöke, majd Boros Imre volt PHARE-pénzekért felelős tárca nélküli miniszter ismerte el, hogy együttműködött a titkosszolgálatokkal. Mindketten az Orbán-kormány tagjai voltak. A volt és jelenlegi kormánytagok és államtitkárok közül nagyon sokan jelezték, hogy a Mécs-bizottság nyilvánosságra hozhatja a múltjukkal kapcsolatos adatokat. Eddig hárman tagadták ezt meg: Járai Zsigmond, Várhegyi Attila, a kultuszminisztérium volt politikai államtitkára és Kövér László egykori titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter. Ők törvénysértőnek tartják a bizottság működését. Hasonlóképpen nyilatkozott Mádl Ferenc köztársasági elnök, volt kulturális miniszter is, aki azonban nem fogalmazott meg egyértelmű tiltást. Járai a Magyar Nemzetnek adott interjújában ismerte be, hogy kapcsolatban állt a BM III/II-es ügyosztályával, azaz a kémelhárítással. Boros Imre kapcsolata a titkosrendőrökkel saját bevallása szerint egyetlen ügyre korlátozódott: a Magyar Nemzeti Bank osztályvezetőjeként egy nemzetközi pénzügyi botrány miatt keresték meg az ügynökök. 1989-ben ért véget titkos megbízatása.

Befejezte munkáját a miniszterelnök titkosszolgálati múltját vizsgáló parlamenti bizottság, miután a testületet létrehozó határozati javaslatban előírt csütörtök éjféli határidő lejárt. A grémiumot vezető Balogh László (MDF) a bizottság tevékenységének utolsó perceiben közölte: nem ismerte meg teljesen Medgyessy Péter titkosszolgálati múltját, és mint fogalmazott: maradtak homályos foltok. Megismételte: a parlamentben azonnali kérdéseket fog intézni a miniszterelnökhöz az ellentmondások tisztázása érdekében. Toller László, a bizottság szocialista alelnöke ugyanakkor úgy vélte: sikerült a kételyeket eloszlatni és minden adatot tárgyszerűen megismertek. (o, m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?