Görögországban a heves széllökések megrongáltak egy hadihajót, amelyet az 1967–1974 között hatalmon lévő juntával szembeni ellenállás idején használtak – közölte vasárnap egy veteránszövetség.
Görögországban a heves széllökések megrongáltak egy történelmi hajót
A Velosz (Nyíl) nevű torpedóromboló „súlyos” károkat szenvedett a hajótesten szombaton, miután több ízben is a rakpartnak ütközött Szalonikiben, ahol lehorgonyozták – közölte a diktatúra idején bebörtönzött vagy száműzetésbe kényszerített ellenállók szövetsége (SFEA).
A szövetség felvételeket is közzétett a megrongálódott hajótestről. Közölte, hogy a hadihajó márciusban már egy hasonló ítéletidő során megrongálódott.
„Ezek a körülmények pusztítók egy nyolcvanéves hajóra, amely különleges és rendszeres karbantartást igényel” – panaszolta a szövetség a védelmi minisztériumhoz eljuttatott beadványában.
A hadihajó 1973-ban vált híressé, amikor a kapitánya és a legénysége egy NATO-hadgyakorlat idején fellázadt és Olaszországba hajózott, hogy felhívja a figyelmet a Görögországban hatalmon lévő juntával szembeni ellenállásra.
Hat hónappal később az athéni műszaki egyetem diákjai felkelést szerveztek a diktatúra ellen. A megmozdulást a rendőrség és a katonaság vérbe fojtotta, legkevesebb huszonnégyen meghaltak.
A felkelés elnyomása heves érzelmeket váltott ki Európa-szerte, a megmozdulást tekintik a kiváltó oknak, amiért Görögország nyolc hónappal később visszatért a demokráciához.
Az 1942-ben Charette néven vízre bocsátott, Bostonban gyártott hadihajót a második világháború idején sűrűn bevetették a Csendes-óceán térségében, mielőtt 1958-ban Görögország tulajdonába került.
1991-ben vonták ki a hadrendből, majd múzeumhajó lett. 2019 óta horgonyoz Szaloniki kikötőjében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.