<p>A kijevi rezsim ellen Kelet-Ukrajnában fegyveres felkelést folytató oroszbarát szakadárok lázasan készülődzek a vasárnapra kitűzött népszavazásra, amelynek célja, hogy hivatalossá tegyék a hetek óta tartó zavargások által legjobban sújtott országrész Ukrajnától való elszakadását, valamint előkészítsék a régió Oroszországhoz történő esetleges csatlakozását.</p>
Függetlenségi népszavazásra készültek Kelet-Ukrajnában az oroszbarát szakadárok - HÁTTÉR
A nép véleményét két megyében, Donyeckben és a vele szomszédos Luhanszkban fogják kikérni. A két régióban összesen 7,3 millióan élnek, ez a teljes ukrajnai lakosság 16 százalékát jelenti. A kelet-ukrajnai szakadárok vezetői elutasították Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdai felhívását, hogy halasszák el a tervezett népszavazást, amelyet eleve törvénytelennek ítélt Kijev, az Egyesült Államok és az Európai Unió (EU) is. Csütörtökön az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint a donyecki, illetve luhanszki "népköztársaságnak" nevezett megyék "népi tanácsa" külön-külön, de szinte egy időben egyhangúlag döntött arról, hogy megtartják a vasárnapi referendumot.
A népszavazáson arra a kérdésre kell válaszolniuk a szavazásra jogosultaknak, hogy támogatják-e a donyecki, illetve a luhanszki népköztársaság függetlenségét. A donyecki népköztársaságot április 7-én kiáltották ki az egymillió lakosú Donyeckben - az ország egyik gazdasági motorjának számító bányászati régió (Donyec medence) központjában - a megyei adminisztráció épületét megszállva tartó oroszbarát szakadárok.
"Önkéntesek vagyunk, patrióták. Elegünk van abból, hogy ezeknek a (kijevi) fasisztáknak a fenyegetése alatt éljünk" - nyilatkozta a francia hírügynökségnek egy helyi nyugdíjas, Galina Grijukanova, aki a donyecki választási bizottságnak segít a népszavazás megszervezésében. "Éjt nappallá téve dolgozunk, hogy a referendum rendben lemenjen" - tette hozzá. Denisz Pusilin, az egyoldalúan kikiáltott "donyecki népköztársaság" társelnöke elmondta, hogy a régió településeinek közel 90 százalékában a köztársaság zászlaja lobog a polgármesteri hivatalokon. "De azt azért nem mondhatjuk, hogy eddig minden teljesen úgy zajlott, ahogy szerettük volna" - tette hozzá, megjegyezve, hogy körülbelül 60 százalékos részvételi arányra számít.
Több ukrán közvélemény-kutatással összhangban a Pew Research Center washingtoni központú intézet felmérése azt mutatja, hogy Kelet-Ukrajnában a lakosság 70 százaléka ellenzi a szeparatizmust és ehelyett az ország területi egységét támogatja, miközben a megkérdezetteknek csak a 18 százaléka szeretné az országrész elszakadását. Ugyanakkor az Ukrajna-pártiaknak egyre nehezebb hallatni a hangjukat annak nyomán, hogy az utóbbi hetekben számos visszaélést követtek el velük szemben: néhányukat megölték vagy elrabolták, míg mások Kijevben vagy külföldön kerestek menedéket. Az oroszbarát szakadárok donyecki főhadiszállásán ukránbarát aktivisták fényképét függesztették ki a falra lakcímükkel, telefonszámukkal és az ellenük való akcióra szólító felhívással együtt.
A donyecki köztársaság szócsöve, a Nép Hangja a referendum részleteivel kapcsolatban azt közölte: a kijevi hatóságok a köztársaság kérése ellenére nem küldték el a megyei választói névjegyzéket, így azok, akik szavazni akarnak, közvetlenül a szavazóhelyiségben iratkozhatnak majd fel a listára. A luhanszki régióban az oroszbarát szakadárok által felállított "délkeleti hadsereg" feladata lesz a szavazóhelyiségek fegyveres védelme, a voksok számlálása és az eredmény bejelentése is. Az oroszbarát szakadár vezetők által a referendum utánra felvázolt forgatókönyv erőteljesen hasonlít ahhoz, amely márciusban végül a Krím oroszországi annektálásához vezetett.
A "donyecki köztársaság" hivatalos lapja szerint a népszavazást követően a régió a nemzetközi porondon egy teljes jogú független állam lesz. Az újság szerint a donyecki példát más megyék - többek között Luhanszk, Harkiv és Odessza - is követni fogják, majd azután ezek "egy erős föderációba, a Novorosszijába (Új Oroszország) tömörülnek, amely a nagy orosz világ részévé válik". Pénteken a donyecki oroszbarát szakadárok főhadiszállásának épülete előtt a hangszórókból hazafias dalok szóltak. Az egyikük refrénje így hangzott: "Haza akarok térni, Oroszországba".
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.