Washington/Bagdad. Független bizottság fogja kivizsgálni az USA-ban, hogy a múlt év szeptember 11-ét megelőzően milyen mulasztásokat követtek el az illetékes szervek, amelyek képtelennek bizonyultak a terrortámadások megakadályozására.
Független bizottság vizsgálja a kormányszervek felelősségét
A Bush-kormány kezdetben ellenezte a független bizottság létrehozását. Az áldozatok családtagjai azonban a nyilvánossághoz fordultak, nyomásukra a Fehér Ház és a kongresszus vezetői november 14-én megegyezésre jutottak. Az egyik kezdeményező, Joseph Lieberman demokrata szenátor szerint a független vizsgálóbizottság végre választ adhat a kérdésre, hogy a kormányszervek miben, hogyan és miért hibáztak. A bizottságnak 18 hónap áll majd rendelkezésére. Maga Bush elnök nem szándékozik megjelenni a testület előtt. A Fehér Ház májusban elismerte: az elnökkel hónapokkal a terrorcselekmények előtt közölték: az al-Kaida amerikai utasszállító gépek eltérítésére készülhet. A kormány figyelmeztette a szövetségi szerveket, de a közvéleményt nem tájékoztatták erről. Az elnök olyan értesülést viszont nem kapott, hogy az eltérített gépeket fegyverként akarják felhasználni öngyilkos merényletekre.
Franciaország és Németország hoszszas vita után megegyezésre jutott az USA-val a terrorizmussal vádolt Zacharias Moussaoui ügyében. Berlin és Párizs átadja a rendelkezésére álló bizonyítékokat, az amerikai igazságügyi hatóságok viszont a kompromisszumos megállapodás értelmében sem közvetlenül, sem közvetve nem használják fel ezeket arra, hogy a vádlottra halálos ítélet kiszabását kérjék. Washington feltételezése szerint a 2001 augusztusában letartóztatott Moussaoui lett volna a 20. gépeltérítő. Az algériai származású, francia állampolgár Moussaoui elismerte, hogy az al-Kaida tagja volt, de tagadta, hogy köze lett volna a szeptember 11-i terrortámadásokhoz. A nyomozók szerint ő lett volna az 5. légikalóz azon az utasszállítón, amely lezuhant Pennsylvániában.
Ellenőrök a Nasszer lőszergyárban
Bagdad. Az ENSZ fegyverzetellenőrei tegnap, második tényleges munkanapjukon két, Bagdadhoz közeli üzem átvizsgálásával folytatták négy év szünet után újrakezdett vizsgálódásaikat. Az UNMOVIC szakértői Dora település állattenyésztéshez oltóanyagokat előállító laboratóriumát tekintették meg, míg az IAEA képviselői a Bagdadtól 25 km-re északra található Nasszer lőszer- és nehézgépgyárat vizsgálták át. Mindkét üzembe várakozási idő nélkül bebocsátották őket és iraki kísérőiket. Az AP emlékeztetett: a most meglátogatott dorai laboratóriumban például az ENSZ korábbi vizsgálatai szerint egykor a húsmérgezéseknél előforduló botulizmusmérget gyártottak, amely bénulásos-fulladásos halált okoz. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.