Franciaország toporzékol a lehallgatott államfők miatt

MTI-ÖSSZEFOGLALÓPárizs/Washington. Franciaország „nem fog eltűrni semmilyen tevékenységet, amely megkérdőjelezi a biztonságát” – közölte tegnap a francia elnöki hivatal a védelmi tanács rendkívüli ülését követően.

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

Párizs/Washington. Franciaország „nem fog eltűrni semmilyen tevékenységet, amely megkérdőjelezi a biztonságát” – közölte tegnap a francia elnöki hivatal a védelmi tanács rendkívüli ülését követően. Francois Hollande államfő azt követően hívta össze a tanácskozást, hogy kiderült: utána és két elődje, Jacques Chirac és Nicolas Sarkozy után is kémkedett 2006 és 2012 között az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA). „Az amerikai hatóságok ígéreteteket tettek 2013 végén arra, hogy többet nem hallgatják le a szövetségeseiket. Ezekre emlékeztetni kell és az ígéreteket szigorúan be kell tartani” – olvasható az Elysée-palota közleményében, amely elfogadhatatlannak nevezte a WikiLeaks kiszivárogtató portál birtokába került dokumentumokban foglaltakat. A francia kormányzat részéről több reakció is történt. Laurent Fabius külügyminiszter bekérette Jane Hartley amerikai nagykövetet, Stéphane Le Foll kormányszóvivő pedig azt közölte, hogy egy magas rangú francia hírszerzési tisztviselő a következő napokban Washingtonba utazik, hogy tisztázza a helyzetet és „egyeztessen a Franciaország és az Egyesült Államok által elrendelt intézkedésekről”.

A Fehér Ház közölte, az USA nem hallgatja le és nem is szándékozik lehallgatni Francois Hollande francia elnök kommunikációját. Ned Price, az amerikai elnöki hivatal nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője hangsúlyozta, Franciaország Amerika nélkülözhetetlen partnere. Elemzők szerint nem valószínű, hogy a két ország között tartós diplomáciai feszültség alakul ki. A Libération a WikiLeaks által megszerzett bizalmas hírszerzési jelentésekre hivatkozva azt írta: az amerikai ügynökség 2006 és 2012. május 22. között hallgatta le a francia államfőket. A nyilvánosságra hozott dokumentumok nem tartalmaznak államtitkokat, elsősorban Hollande és két elődje döntési mechanizmusaira világítanak rá. A WikiLeaks szerint az államfőkön kívül miniszterek, kormánytisztviselők, illetve Franciaország amerikai nagykövetének kommunikációját is lehallgatta az NSA. Korábban az Edward Snowden informatikus által kiszivárogtatott dokumentumokra hivatkozva a német média arról számolt be, hogy az amerikai ügynökség Angela Merkel német kancellár mobiltelefonját is lehallgatta, ami komoly feszültséget okozott a két szövetséges ország kapcsolatában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?