Folytatódnak a tüntetések Georgiában, több százan tettek bejelentést jogsértés miatt

georgia tuntetes

Több mint 300-an tettek bejelentést Georgiában a tiltakozó akciókon velük szemben elkövetett jogsértésekről – jelentette be a hivatali visszaélésekkel foglalkozó Különleges Nyomozóhatóság, amely vizsgálatot folytat az egy hete kezdődött tüntetések ügyében.

Az országban azóta vannak tiltakozó akciók és zavargások, hogy a kormányzó Georgiai Álom – Demokratikus Georgia párt győzött az október 26-i parlamenti választásokon, de az ellenzék bejelentette: nem ismeri el az eredményt, mert szerinte manipulálták. Irakli Kobahidze miniszterelnök múlt csütörtöki bejelentése pedig, amely szerint Georgia 2028-ig nem tárgyal az Európai Unióhoz való csatlakozásról, újabb tüntetéshullámot váltott ki.

A rohamrendőrség vízágyúkat és könnygázt is bevetett a demonstrációk feloszlatására, és a bejelentett panaszok szerint bántalmazták is a tüntetőket, akik előzőleg tűzijátékokat hajítottak a rendőrökre és barikádokat emeltek Tbiliszi központi sugárútján. A hatósági közlések szerint az elmúlt napokban több mint 300 tüntetőt őrizetbe vettek, a sérüléseket szenvedett tiltakozók száma pedig meghaladta a százat.

Tamar Oniani emberi jogi ügyvéd korábbi tapasztalatokra hivatkozva azt mondta el, hogy eddig nem volt látható eredménye egyetlen vizsgálatnak sem. Hozzátette: számára úgy tűnik, hogy a hatóságok áldásukat adták a durva rendőri fellépésre.

„Egyértelmű volt, hogy szándékosan támadtak a média képviselőire” – mondta el az AP hírügynökségnek Guram Rogava újságíró, aki arccsonttörést szenvedett múlt pénteken egy rohamrendőr ütésétől, amikor élőben közvetített egy tüntetésről.

Az ellenzéki Koalíció a Változásért párt szerdán arról számolt be, hogy a rendőrség házkutatást tartott az irodáiban, majd letartóztatták és elvitték Nika Gvaramiját, a párt vezetőjét. A párt által az X-en közzétett felvételen egy eszméletlen férfit lehet látni, amint a maszkot viselő rendőrök kezénél és lábánál fogva egy autóba gyömöszölik.

Irakli Kobahidze kormányfő úgy nyilatkozott, hogy az ellenzéki csoportok irodáiban tartott házkutatások azokat célozták, akik a kormány megbuktatására irányuló tüntetések során erőszakra buzdítottak. „Én nem nevezném ezt megtorlásnak, ez inkább megelőző intézkedés, mint megtorlás” – hangoztatta.

A tüntetőkkel szembeni fellépést az Egyesült Államok és az Európai Unió illetékesei is elítélték. Antony Blinken amerikai külügyminiszter csütörtökön az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) külügyminiszteri értekezletén elítélte az azokkal szembeni „megtorlást, akik azt követelik, hogy országuk maradjon az Európával való szorosabb kapcsolat felé vezető úton”.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?