<p>Egy álló hétig nem tudtak kapcsolatba lépni a Földdel a szimulált 500 napos Mars-utazás résztvevői a forgatókönyvben előírt "erős napfolttevékenység" miatt.</p>
Földi kapcsolat nélkül az ötszáz napos "Mars-utazás" résztvevői
A kísérlet ideje alatt a "Föld" nem küldött rádióüzeneteket, videókat, személyes leveleket és híreket az expedíciónak, amely az Orosz Tudományos Aakadémia Orvosbiológiai Intézetének kertjében lévő űrhajómakettben tartózkodik tavaly június 3. óta. Kikapcsolták a távorvoslási rendszert is, és csak a vészhelyzetre szóló kapcsolatot és a videomegfigyelést nem kapcsolták ki a legénység biztonsága érdekében.
Előzőleg a legénységet figyelmeztették, hogy akadozik a kapcsolat, feltehetően az erős naptevékenység miatt, majd megszakadt minden összeköttetés, és csak hétfőn délután 16 órakor állt helyre.
A cél az volt, hogy felmérjék a legénység önállóságának mértékét, a kapcsolat hiányában ugyanis minden nap maguknak kellett megtervezni tevékenységüket és végezni feladataikat. Emellett a kapcsolat teljes hiánya súlyos sztresszfaktor, amelynek hatását fontos volt tanulmányozni - mondta az Interfax hírügynökségnek az intézet egyik szakértője.
A sok ezer jelentkezőből válogatott hatfős nemzetközi legénység parancsnoka a 38 éves orosz Alekszej Szityjov, orvosa a 30 éves Szuhrob Kamolov orosz sebész, kutatója a 32 éves orosz Alekszandr Szmolejevszkij katonaorvos, aki a légierő és űrhajózás egyik kutatóintézetében pszichofizikai kutatásokkal foglalkozik. A fedélzeti mérnök a 31 éves francia Romain Charles, további két kutatója a 31 éves olasz Diego Urbina és a 27 éves kínai Vang Jüe (Wang Yue). A francia és az olasz résztvevő eredeti foglalkozása mérnök, a kínai "űrhajós" fiziológus. Szityjov a hétköznapi életben az orosz űrhajósok kiképzésével foglalkozik, az olasz Urbina az űriparban szerzett tapasztalatokat, a kínai résztvevő a kínai űrhajóskiképző központban tanársegéd.
Nem véletlen, hogy nincsenek nők a csapatban, ugyanis a pszichológusok úgy ítélték meg, hogy ez konfliktusok forrásává válna az összezártságban.
A számítások szerint 220 napig tart az út a vörös bolygóra, hárman eltöltenek majd egy időt a felszínén - ez már megtörtént -, majd további 240 napig utaznak visszafelé a Földre.
A kísérlet annyira élethű, hogy egyedül a súlytalanságot nem szimulálják.
A tényleges Mars-utazásra orosz szakértők szerint még legalább
25-30 évet kell várni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.