<p>Kijev/Moszkva/New York. Miközben Kijevben lázasan folynak a kormányalakítási tárgyalások, addig a szeparatizmus első jeleiről érkeztek hírek a többségében oroszok lakta Krím félszigetről. A Nemzetközi Valutaalap segítséget ígért Kijevnek, közben Moszkva jelezte, nem akar csődeljárást indítani Ukrajna ellen.</p>
Fokozódó feszültség a Krím félszigeten
MTI-ÖSSZEFOGLALÓ
Aggodalmát fejezte ki a Krím félszigeti szeparatizmus jeleivel kapcsolatban Olekszandr Turcsinov ukrán házelnök, ideiglenes államfő, miközben egy orosz parlamenti bizottság elnöke Szimferopolban tett látogatása során azt ígérte, Moszkva megvédi a krími oroszokat. Turcsinov összehívta a belbiztonságért felelős minisztériumok vezető tisztségviselőit, akikkel egyetértett abban, hogy nem engedik a szeparatizmus megjelenését és Ukrajna egységének veszélyeztetését, illetve „megbüntetik azokat, akik ebben bűnösök”. A Krím félszigeti Szevasztopolban – ahol az orosz fekete-tengeri flotta bázisa is található – több tízezres Moszkva-barát tüntetést rendezett az Orosz Blokk nevű párt.
Krími tatárok tüntettek
Legalább ötezer krími tatár kezdett tegnap tüntetést Szimferopolban, az ukrajnai Krími Autonóm Köztársaság fővárosában, Ukrajna területi egységének megőrzését követelve . A krími tatárok ukrán és EU-zászlókkal a kezükben az egész teret megtöltötték az autonóm terület parlamentje előtt. Közvetlen közelükben oroszpárti aktivisták, köztük a helyi kozákság képviselői gyűltek össze ellendemonstrációra, karjukon az orosz cári György-szalaggal. A két tábor napközben összecsapott. Elemzők nem zárják ki, hogy a jelenlegi krími kormány távozik hivatalából. Eközben olyan videofelvétel került fel az internetre, amely szerint a Krím félszigeti Jaltában szabadon mozognak fegyveres orosz katonákat szállító, orosz rendszámú teherautók. A Krímben állomásozó orosz flottához közel álló forrás azt állította, hogy orosz katonák érkeztek Jaltába.
Amerikai vagyonvizsgálat
Arra szólította fel az amerikai pénzügyminisztérium az ország bankjait, hogy fokozott éberséggel figyeljenek arra, Viktor Janukovics elűzött ukrán elnök és kormányának tagjai nem próbálnak-e eltulajdonított állami vagyont elhelyezni számláikon. A bankoknak a figyelmeztetés szerint alaposabb vizsgálatot kell folytatniuk minden olyan tranzakció esetében, amely az említett személyekhez lehet köthető, „annak érdekében, hogy biztosítsák a kisajátított vagy nem eredeti céljára fordított állami tulajdon elleni védelmet, valamint a megvesztegetésből és egyéb korrupciós tevékenységekből eredő jövedelem elleni védelmet”. A figyelmeztetés nem tartalmaz közvetlen vádat a szombat óta bujkáló leváltott államfővel szemben, aki hivatalos orosz nyilatkozatok szerint nincs Oroszországban. Nemzetközi körözést adtak ki Viktor Janukovics eltávolított ukrán elnök és volt belügyminisztere, Vitalij Zaharcsenko ellen – közölte tegnap Oleh Mahnyijkij főügyész.
Anders Aslund, a Peterson Nemzetközi Gazdasági Intézet egyik kutatója például úgy vélte, az ukrajnai válságot főként az okozta, hogy az ország vezetői évi 8–10 milliárd dollárnyi vagyont hűtlenül kezeltek. A washingtoni pénzügyi tárca figyelmeztetése nem helyez kilátásba semmilyen szankciót. Anders Aslund közgazdász, az ukrán kormány korábbi tanácsadója a Financial Times brit lapban 12 milliárd dollárra becsülte a Janukovics-család vagyonát. A szakértő azt javasolta, az ukrán gazdaság stabilizálásában első lépésként kutassák fel és kobozzák el Janukovics családjának, illetve közvetlen környezetének kinnlevőségeit, mert ezek az összegek szerinte jelentősen javítanának az ország pénzügyi helyzetén.
Ukrajnának szombatig 5 milliárd euróra van szüksége ahhoz, hogy elkerülje a gazdasági összeomlást. „Az új kijevi vezetők arra figyelmeztették a nyugati kormányokat, hogy Ukrajnának a következő 3 napban 5 milliárd eurót kell előteremtenie” – írta tegnapi számában a The Times brit lap nyugati diplomatákra hivatkozva.
Segítene az IMF
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) hamarosan küldöttséget meneszt Ukrajnába, hogy felmérje a gazdaság állapotát – jelentette be Christine Lagarde vezérigazgató. Lagarde emlékeztetett arra, hogy a Valutaalapnak kötelessége segítséget nyújtani bármelyik tagállamának, amely igényt tart arra. Ukrajna esetében is először ki kell jelölni az új kormányzatot ahhoz, hogy tárgyalásba lehessen bocsátkozni az országgal a tényleges anyagi segítségről. A Valutaalap pénzügyi hozzájárulását az elemzők szinte elengedhetetlennek tartják a kelet-európai ország számára, amelynek államkincstára jelentős nehézségekkel küzd. Az ország a Valutaalap segítségét kéri egy új pénzügyi segélycsomag összeállításához – közölte tegnap a jegybank frissen kinevezett elnöke. Ukrajnának az új vezetés szerint két éven belül 35 milliárd dollár külső segítségre volna szüksége.
Orosz harckészültség
Moszkva nem akar csődeljárást kezdeményezni Ukrajna ellen, de az ország csődjét nagyon valószínűnek tartja – jelentette ki az orosz pénzügyminiszter-helyettes. Szergej Sztorcsak azt mondta, „kisebb kockázatát látja” annak, hogy Ukrajna nem tudja kifizetni a tavaly decemberben Oroszország által vásárolt ukrán eurókötvények árát. Azt azonban ellenzi, hogy az állampapírokban nyújtott orosz pénzügyi segítséget egy esetleges ukrán adósságátütemezéshez csapják, ha a kibocsátó (Ukrajna) csődje bekövetkezne. A politikus szerint „senki sem számított arra, hogy az ukrán események ilyen drámai fordulatot vesznek”.
Nem hat megnyugtatóan, hogy a harckészültség azonnali, rendkívüli ellenőrzését rendelte el Vlagyimir Putyin államfő két oroszországi, Ukrajnával határos katonai körzetben – közölte tegnap Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.