Fellegi Tamás lemondása – összefoglaló

Budapest |

<p>Feladatainak sokasága miatt lemond miniszteri posztjáról Fellegi Tamás, mert az IMF-tárgyalásokra akar összpontosítani. A nemzeti fejlesztési miniszter csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón azt mondta: szerdán felvetette a miniszterelnöknek, hogy kezdeményezze a köztársasági elnöknél felmentését miniszteri posztjáról.</p>

Fellegi Tamás azt is bejelentette, hogy már a jövő héten találkozik az IMF és az Európai Unió magas szintű tárgyaló képviselőivel.

Giró-Szász András kormányszóvivő a miniszteri poszt utódlásáról feltett kérdésre azt mondta: Orbán Viktor hazatérése után konzultál Fellegi Tamással, és megvitatják a lemondás szakmai érveit. A miniszterelnök hozza meg a döntést, és amennyiben elfogadja a miniszter lemondását, határoz az utódlásról is - tette hozzá.

Fellegi Tamás elmondta, hogy az általa vezetett IMF-tárgyalódelegáció tagja lesz - Rogán Antal, az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke és Pleschinger Gyula pénzügypolitikáért felelős államtitkár mellett - Karvalits Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke is. A tárgyalási mandátum kiadásához, és a majdani megállapodáshoz is kormánydöntés szükséges, az egyeztetések során pedig több ponton szorosan együttműködnek a Nemzetgazdasági Minisztériummal - jelezte a tárcavezető.

Fellegi Tamás szerdán előzetes megbeszélést folytatott a lehetséges tárgyalási menetrendről Irina Ivascsenkóval, az IMF budapesti képviseletének vezetőjével.

A további menetrendről közölte, hogy jövő héten Budapesten találkozik Chritoph Rosenberggel, az IMF, és Barbara Kaufmannal, az EU főtárgyalójával. Ugyancsak a jövő héten Londonban mindhárom hitelminősítő képviselőjével, valamint nagybefektetőkkel is konzultál, valamint várhatóan találkozik a brit kormány pénzügyi vezetőivel, majd  Magyarország januárban kezdi meg a hivatalos tárgyalásokat az IMF és az EU delegációjával.

Hangsúlyozta: a megváltozott nemzetközi helyzetben Magyarországnak szüksége van védőhálóra, "jelenleg egyedül a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Bizottsággal megkötendő megállapodás tud ilyen biztosítékot nyújtani, ez az előfeltétele annak, hogy ne lehetetlenüljön el Magyarország piacokról történő finanszírozása".

Fellegi Tamás kifejtette, hogy a magyar tárgyalódelegáció vezetőjeként feladatai közé tartozik a tárgyalások lefolytatása mellett többek között a tárgyalási pozíció kialakítása és kormány elé terjesztése, az ott képviselendő álláspont megalapozása, a tárgyalási háttérmunka összehangolása, a szükséges kormányzati döntések kezdeményezése, valamint a magyar álláspont folyamatos megismertetése az EU és az IMF háttérintézményeivel, és a hitelminősítőkkel.       

A miniszter kérdésre válaszolva hangsúlyozta: a negyedik mobilszolgáltató megjelenése mögött nem a magyar állam, hanem állami vállalatok állhatnak, nekik joguk és lehetőségük van a mérlegelésre, hogy erőforrásaikat "egy értelmes üzleti vállalkozásra" fektessék.

Az MSZP szerint nem Fellegi Tamásnak, hanem Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek kellene távoznia. A szocialisták ezt követelik, és azt, hogy a kormány haladéktalanul hozza létre a önálló pénzügyminisztériumot.

Józsa István frakcióvezető-helyettes szerint azzal, hogy a nemzeti fejlesztési miniszter felajánlotta lemondását, nyilvánvalóvá vált, hogy "vállalhatatlan a miniszterelnök és jobbkezének gazdaságpolitikája". A szocialista politikus közleménye - amelyet csütörtökön juttatott el az MTI-hez - Fellegi Tamás döntését összefüggésbe hozta azzal, hogy tárcájánál korábban leváltották Olajos Péter zöldgazdaság-fejlesztésért és klímapolitikáért felelős helyettes államtitkárt, majd Bencsik János energiaügyi államtitkár is bejelentette, hogy távozik a tárcától, így "lassan már alig akad szakpolitikusa a minisztériumnak".

A döntéssel kapcsolatban az MSZP-s képviselő felvetette: az a példa nélküli eset történhet meg, hogy nem miniszter irányítja a magyar küldöttséget a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalásokon.

Fellegi Tamás csütörtökön feladatainak sokaságával indokolta lemondását, mondván, hogy az IMF-tárgyalásokra akar összpontosítani.

Orbán Viktor miniszterelnök a hét végén személyesen is konzultál Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszterrel azzal kapcsolatban, hogy a tárcavezető csütörtökön közölte: felvetette a kormányfőnek, hogy kezdeményezze a köztársasági elnöknél a felmentését.

Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője Marseille-ben, az Európai Néppárt kongresszusának helyszínén magyar újságíróknak elmondta: Fellegi Tamás valóban beszélt Orbán Viktorral, aki "érti a nemzeti fejlesztési miniszter által felvetett szempontokat".

Orbán Viktor a tervek szerint péntek éjjel tér haza Budapestre - a brüsszeli uniós csúcstalálkozóról, ahová Marseille-ből utazik -, így a hét végén személyesen is egyeztet a tárcavezetővel, és ezután a lehető leghamarabb meghozza a szükséges döntéseket - közölte a szóvivő.

Arra a kérdésre, hogy Orbán Viktor elfogadta-e Fellegi Tamás lemondását vagy sem, Szijjártó Péter megismételte: "konzultáltak, és érti a miniszter által felvetett szempontokat", szombaton vagy vasárnap személyesen is találkoznak, egyeztetnek, a jövő héten pedig megszülethetnek a szükséges döntések.

Arra, hogy egy lehetséges utódról van-e már szó, a kormányfő szóvivője azt válaszolta: az, hogy ez egyáltalán napirendre kerül-e, a tárcavezető és a miniszterelnök személyes találkozója után dől el.

Fellegi Tamás csütörtökön Budapesten, a kormányszóvivői tájékoztatón jelentette be, hogy szerdán felvetette a miniszterelnöknek, kezdeményezze Schmitt Pál köztársasági elnöknél a felmentését. A fejlesztési minisztérium vezetője döntését feladatainak sokaságával indokolta, mert a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalásokra akar összpontosítani.

Az LMP véleménye szerint a gazdasági válság mára kormányválsággá duzzadt - kommentálta a nemzeti fejlesztési miniszter lemondását Schering Gábor. A képviselő úgy látta, hogy a miniszternek a saját illetve Matolcsy György alkalmatlansága miatt kell távoznia.

Scheiring Gábor arra szólította fel a kormányfőt, hogy miközben új miniszter nevez ki Fellegi Tamás helyére, azonnali hatállyal váltsa le Matolcsy Györgyöt. "Ha Orbán Viktor továbbra is bujkál a felelősség elől és nem hajlandó ezt megtenni, akkor szembe kell néznie azzal, hogy előbb, utóbb az egész kormánynak mennie kell" - jelentette ki.

A képviselő úgy látta, hogy Fellegi Tamás lemondása mögött két személy alkalmatlansága áll, amelyek közül az egyik ő maga, a másik pedig Matolcsy György.

Scheiring Gábor felhívta a figyelmet, hogy a nemzeti fejlesztési tárca felel az energiapolitikáért, ami "két éve romokban hever". Fellegi Tamás munkáját bírálva azt mondta, hogy a napelemtender "csúfos korrupciós botrányba fulladt", de a képviselő azt is valószínűnek tartotta, hogy a miniszter több száz milliárdos adósságba verte a költségvetést a Malév támogatásával. Megjegyezte, hogy Fellegi Tamás elhalasztotta a használatarányos útdíj bevezetését is. Ebből azt a következtetést vonta le, hogy a miniszter valószínűleg "lefeküdt a fuvaroslobbinak".

Scheiring Gábor arra is kitért, hogy Fellegi Tamásnak többek között azért is fel kellett ajánlania a lemondását, mert a kormányfő "nem merte" az IMF delegációba betenni Matolcsy Györgyöt. "Ez egyértelműen mutatja, hogy Orbán Viktor már nem bízik Matolcsy Györgyben sem" - jelentette ki az LMP-s képviselő, aki újfent a nemzetgazdasági miniszter eltávolítását kérte.

A Jobbik szerint az Orbán-kormány egyik legbefolyásosabb miniszterének, Fellegi Tamásnak lemondása azt sejteti, hogy az általa vezetett delegációt az IMF a tárgyalások során kemény feltételek, csak az adófizető magyar családok újabb "megsarcolásával" teljesíthető diktátumok elé állították.

További megszorításokat azonban a magyar emberek már nem képesek elviselni, mindenkinek elege lett az adóemelésekből, a számos új adóból és az élet minden területén megjelenő megszorító politikából - írta Volner János, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében.     

Fellegi Tamás miniszter lemondása ékes bizonyítéka annak, hogy Magyarország gazdasága nem egy gyorsnaszádra, hanem egy jéghegynek ütközött hajóroncsra hasonlít - fogalmazott az ellenzéki képviselő.      Volner János szerint az egyre rosszabb gazdasági mutatók és a "gazdasági szabadságharc sorozatos bukásai" – mint például az IMF-től való függetlenedés szándékának és az államadósság csökkentésének feladása – "már a süllyedő Titanic" kormányánál helyet foglalókat is menekülésre kényszerítik.

Másfél év után már a kormányzati sikerpropaganda sem képes arra, hogy rózsaszínben tüntesse fel hazánk gazdaságának tragikus állapotát - írta közleményében.

Fellegi Tamás csütörtökön a kormányszóvivői tájékoztatón jelentette be, hogy szerdán felvetette a miniszterelnöknek, kezdeményezze Schmitt Pál köztársasági elnöknél a felmentését. A fejlesztési minisztérium vezetője döntését feladatainak sokaságával indokolta, mert a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalásokra akar összpontosítani.

A Demokratikus Koalíció (DK) úgy tudja, Fellegi Tamás fejlesztési miniszter többek között azért mondott le, mert Orbán Viktor kormányfő nem adott felhatalmazást, hogy a tárgyalásokon gazdaságpolitikai fordulatot jelentsen be.

Molnár Csaba, a DK alelnöke, független képviselő csütörtöki sajtótájékoztatóján azt mondta: három feltétel kell ahhoz, könnyen induljon a tárgyalás az IMF-fel, egyrészt a kormánynak abba kell hagynia az unortodoxnak nevezett gazdaságpolitikát, helyre kell állítania a piacok bizalmát, és jó személyes kapcsolatot kell ápolnia az uniós vezetőkkel.

"Úgy tudjuk, az az információnk a Fidesz és a kormány belső köreiből, hogy azért mondott le Fellegi, mert ezek közül a feltételek közül egy sem teljesül (...) magyarán szólva, kudarca ítéltetett az IMF-fel és az Európai Unióval való megállapodás" - közölte Molnár Csaba.

Hozzátette: az első feltétel nem teljesül, hiszen látható, hogy a kormányfő nem adott felhatalmazást Fellegi Tamásnak, hogy a tárgyalásokon gazdaságpolitikai fordulatot jelentsen be. A második feltétel szintén nem teljesül, mert a bizalom helyreállításához új költségvetés beterjesztésére lenne szükség, és a harmadik feltétel sem áll meg, mert a Orbán Viktort az Európai Unióban ma "persona non gratanak" minősítik - fogalmazott.

Molnár Csaba, aki többször hivatkozott a 2008-oa IMF megállapodás tapasztalataira, azt mondta: a jelenlegi körülmények között nem januárban vagy februárban, hanem azonnal el kell kezdeni a tárgyalásokat, és Orbán Viktornak kell vezetni a teljes megállapodási folyamatot. Ahogy Gyurcsány Ferencnek és Bajnai Gordonnak nem esett le az aranygyűrű az ujjáról, Orbán Viktornak sem fog - jegyezte meg.

A kormányfőnek azt üzente: "ne bujkáljon gyáván, szedje össze maradék bátorságát és az ország érdekében személyesen tárgyaljon az IMF-fel és az Európai Unióval".

A miniszter lemondását úgy értékelte: "Orbán bedarálta Matolcsyt és ma a napon bedarálta Fellegit", de előbb utóbb az ő kezére kerül a sor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?