Félidőben kormánypárti vezetés

Bukarest. Nőtt a távolság a kormánypárti és az ellenzéki választási koalíciók között a szavazatok 68,7 százalékának összeszámlálása után Romániában. A román központi választási iroda (BEC) déli adatai alapján még úgy tűnt, megszorítja az ellenzék a koalíciót, s a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és elnökjelöltje, Markó Béla eredményei jobbak lesznek a várakozásoknál.

Még mindig számolják a szavazatokatReuters-felvételAz elnökjelöltek versenyében 40,02 százalékkal Adrian Nastase kormányfő vezetett lapzártánkkor, a bukaresti polgármester, Traian Basescu, az ellenzék jelöltje 34 százalékon állt. A harmadik helyen a nagyromániás (PRM) Corneliu Vadim Tudor volt 12,3 százalékkal, a negyedik hely Markó Béláé volt 6,2 százalékkal. Ilyen eredmény esetében két hét múlva második választási fordulóra kerülne sor.

A Nastase, Illetve Basescu által vezetett két nagy választási koalíció – a kormánypárti szociáldemokrata-humanista PSD+PUR, illetve az ellenzéki liberális-demokrata D.A. Szövetség (PNL-PD) – közötti különbség az exitpolos mutatók 5-6 százalékos különbségét igazolta. A tegnap esti adatok szerint a szenátusi helyekért lezajlott vetélkedésben a kormánypárti koalíció 36,5 százalékával szemben az ellenzéki tömörülés 31,7 százalékos eredménynél tartott. Itt is harmadik a PRM 13,4 százalékkal, a negyedik pedig az RMDSZ 7,4 százalékos szavazati aránnyal. A képviselőházi helyekre leadott szavazatok esetében a PSD+PUR 36 százalékával az ellenzéki D.A. Szövetség 31,4, a PRM 12,7, az RMDSZ pedig 7,4 százalékot ért el. A többi párt nem érte el az 5 százalékos küszöböt – legalábbis a „félidős” választási eredmény szerint.

Ezen eredmények alapján a szenátusban a PSD+PUR 50, a PNL-PD 33, a PRM 18, az RMDSZ 10 mandátumot szerezne. Az alsóházban a megoszlás a következő: PSD+PUR 113, PNL-PD 99, PRM 40, RMDSZ 23 mandátum.

Az RMDSZ és Markó Béla feltűnően jó eredményeihez hozzátartozik, hogy a szavazatszámlálás főleg a magyarok lakta megyékben fejeződött be, tehát a továbbiakban valószínűleg csökkeni fognak a százalékok, ám a parlamenti képviselet semmiképpen sem forog veszélyben. Az ellenzék abban bízik, hogy rengetegen szavaztak külföldön, ami az ő esélyeiket növeli, hiszen a posztkommunista kormánypárt népszerűtlen a külföl-dön élő románok között.

Szabálytalanságok

Az ellenzék szerint szabálytalanságok történtek a választásokon. „Szinte minden megyéből érkeztek jelzések szabálytalanságokról” – mondta külföldi újságíróknak Ioan Onisei, akit a jobbközép ellenzéki pártszövetség delegált megfigyelőként a központi választási bizottsághoz. Mint mondta, szavazócédulák eltűnéséről, többszörös voksolás eseteiről értesültek számos választókörzetből. Egyes jelentések szerint a kormánypárt bérelt buszokkal körülhordta az országban számos hívét, hogy több helyen is leadhassák szavazatukat. Az ellenzéki erők követelik, hogy a központi választási bizottság vizsgálja ki a rendellenes eseteket.

Mintegy 3300 román és ötven külföldi megfigyelő ellenőrizte a szavazást, de ők még nem ismertették tapasztalataikat. (mti)

Ellenzék és kormánypárt: csak az RMDSZ

Még a kampány előtt tájékozódtunk lehetséges koalíciós társak iránt – nyilatkozta Calin Popescu Tariceanu, az ellenzék kormányfőjelöltje. – Jelenleg viszont beszűkültek a lehetőségek, az egyetlen szóba jöhető partner az RMDSZ – folytatta, kizárva a Nagy-Románia Párttal való együttműködést. A politikus kiemelte, az ellenzéknek még ezelőtt legfőbb célja megszerezni az államfői tisztséget. – Kampányunk nem lesz agresszív. Fontos jelzés, hogy Konstancán, ahol Basescu nyert, a PSD minden határon túlmenően erőszakos kampánya sikertelen volt – nyilatkozta Tariceanu.

A Romániában jelenleg kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szövetkezik a szélsőségesen nacionalista, a választáson valószínűleg a 3. helyet megszerző Nagy-Románia Párttal. „Az egyetlen biztos dolog az, hogy nem alkothatunk, s nem is alkotunk parlamenti többséget a Nagy-Románia Párttal, mert az nem képes egy demokratikus szövetség részévé válni” – jelentette ki Mircea Geoana külügyminiszter, a PSD miniszterelnök-jelöltje. (transi, mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?