Európai Bizottság: Rendkívül lassan halad a menedékkérők elhelyezése a tagországokban

Brüsszel |

<p>Továbbra is rendkívül lassan halad a menedékkérők Európai Unión belüli áttelepítése, számos tagországba eddig egyetlen embert sem helyeztek át az erre szolgáló mechanizmus keretében - közölte szerdán közzétett helyzetértékelésében az Európai Bizottság.</p>

Az áthelyezési program végrehajtásáról közzétett friss bizottsági jelentés szerint a 160 ezer menekült áttelepítését célzó, tavaly szeptemberben elfogadott uniós mechanizmus keretében eddig mindössze nagyjából 1500 embert helyeztek át Görögországból és Olaszországból. A brüsszeli testület március elején hangsúlyozta, az lenne a kívánatos, ha májusig legalább 20 ezer áthelyezésre sort kerítenének.

A legfrissebb információk szerint Görögország szárazföldi részén jelenleg mintegy 46 ezer menekült tartózkodik, áttelepítésre várva. Az Európai Bizottság szerint sürgős segítségre lenne szükség a görögországi humanitárius katasztrófa megelőzése érdekében, ezzel párhuzamosan azonban Olaszországban is fokozni kellene a tagállami támogatást, a következő időszakban ugyanis várhatóan emelkedni fog a menedékkérők száma az olasz partokon.
    
Szerdai jelentésében a bizottság hatékonyabb fellépésre sürgette a tagállamokat, és az áttelepítések felgyorsítását kérte, különösen a kísérő nélküli kiskorúak esetében.
    
Az Európai Bizottság kiemelte: a tagállamoknak az elismert menekültek harmadik országokból történő áttelepítése terén is többet kellene tenniük. Mint írták, a korábban elfogadott 20 ezerből eddig mindössze 6321 nemzetközi védelemre szoruló, lakóhelyét elhagyni kényszerült személyt telepítettek át tizenhat európai országba. A résztvevő országok nagy része Jordániában, Libanonban és Törökországban tartózkodó szíriaiakat fogadott be.
    
A testület tájékoztatása szerint az Európai Unió és Ankara közötti migrációs megállapodás életbe lépése óta 177 szíriai menekültet helyeztek át Törökországból uniós országokba; Svédországba, Németországba, Hollandiába, Finnországba és Litvániába. Ezen felül több mint hétszáz szíriai menekült kérelmét már elfogadták, ők az áttelepítésre várnak.
    
"Nem lehetünk elégedettek az eddigi eredményekkel. Többet kell tenni, méghozzá sürgősen (...) Az embercsempész-hálózatok üzleti modelljének megtörése terén elért eredményeink csak akkor fenntarthatóak, ha egy biztonságos törvényes útvonal nyílik a menedékkérők számára" - hangsúlyozta Dimitrisz Avramopulosz migrációs politikáért felelős uniós biztos.
    
A március 18-i EU-török megállapodás keretében április 4-én megkezdődött azoknak a határátlépőknek a visszaküldése Törökországba, akik március 20-a után érkeztek valamelyik görög szigetre, és akiknek a görög hatóságok elutasították a menedékkérelmét, vagy maguk elzárkóztak a kérelem benyújtásától. A megállapodás értelmében az EU-tagországok ezért cserébe - egy egyelőre 72 ezer fős kontingens erejéig - legális úton átvesznek Törökországtól ugyanannyi szíriai menekültet, ahányat a görög szigetekről visszaszállítanak Törökországba.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?