Kabul/Iszlámábád/Washing- ton/London/Brüsszel. Az amerikai hadsereg harci helikopterei tegnap tálib harcállásokat támadtak Kabulban, repülőgépei pedig a déli Kandahár és az északi Mazari-Sarif városok környékét bombázták.
Etnikai ellentétek az Északi Szövetségben
Tiszta vizet a kannába. Afgán gyermek egy pakisztáni menekülttáborbanReuters-felvéte A pakisztáni központú afgán AIP hírügynökség arról adott hírt, hogy a heráti repülőtér közelében az amerikai légierő tálib katonai állásokat támadott, és legkevesebb két polgári személy halt meg a bombázás következtében. Az ellenzéki Északi Szövetség Mazari-Sarif déli részén heves katonai összecsapásokról számolt be, míg amerikai B-52-es bombázók Kabultól északra a bagrami repülőtértől lőtávolságban fekvő tálib vonalakra mértek csapást. Amerikai katonai szakértők szerint a jelenlegi állóháborús helyzetben fennáll a veszély, hogy az Északi Szövetség alakulatai a rövidesen beköszöntő tél előtt nem lesznek képesek amerikai szárazföldi segítség nélkül áttörni a tálibok harci vonalait. A szövetség egyik szóvivője szerint csapataik harci morálja „nem túl magas”, köreikben etnikai feszültségek tapasztalhatók. A tádzsik–afgán határon afgán fegyveresek tűzpárbajba keveredtek orosz határőrcsapatokkal, miután sikertelenül próbáltak behatolni a volt szovjet tagköztársaságba. A két ország határán tegnapra virradóra hat afgán behatolót észlelt a határőrség. A meghiúsult behatolási kísérlet után 30 perces tűzpárbaj bontakozott ki a felek között, majd az afgánok elmenekültek.
A Nemzetközi Vöröskereszt helyi emberei Kandahárban vizsgálják annak a feltételezett amerikai katonának a személyazonosságát, aki a tálibok állítása szerint fogságukban vasárnap életét vesztette. Híradások szerint több ezer pakisztáni önkéntes lépte át az afgán határt, hogy csatlakozzon a tálib erőkhöz. A csapatok jelenleg a keleti Dzsalálábádban várakoznak az esetleges bevetésre.
Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter az Afganisztán elleni akciót támogató térségbeli országokban tett körútjának utolsó állomásán, Indiában kijelentette: javult a bombázások hatékonysága, s az amerikai csapások nem fognak évekig tartani.
Miután az USA elfogadta az olasz katonai részvételre vonatkozó felajánlást, az olasz hadsereg bármelyik pillanatban kész rendelkezésre bocsátani erőit az afganisztáni hadműveletekben, ezzel párhuzamosan pedig a fegyveres erők egy részét az olasz városok védelmére is felhasználják.
Európai szeparé
Nagy-Britannia hat európai szövetségesével és az Európai Unió képviselőivel vitatta meg az afganisztáni háború és a közel-keleti békefolyamat kérdéseit vasárnap este Londonban. Tony Blair brit kormányfő a héten Washingtonba utazik, hogy George Bush amerikai elnökkel találkozzon. A tanácskozás résztvevői „teljes szolidaritásukról biztosították a nemzetközi terrorizmus elleni harcra szövetkezett koalíció katonai, diplomáciai és humanitárius stratégiáját és a közel-keleti békefolyamat felélesztésének szükségességét” – közölte a brit miniszterelnöki hivatal szóvivője. A résztvevők szerint folytatni kell a bombázásokat. Az eredetileg Gerhard Schröder német kancellár valamint Jacques Chirac francia elnök és Lionel Jospin francia kormányfő részvételével tervezett vacsorára a brit kormányfő öt további vendéget hívott meg: Silvio Berlusconi olasz, José Maria Aznar spanyol, Wim Kok holland kormányfőt, Guy Verfohstadtot, az EU soros elnökségét ellátó Belgium miniszterelnökét és Javier Solanát, az Európai Unió külpolitikai főképviselőjét. Az Európai Unió kisebb országai hevesen bírálták Londont, amiért a vasárnapi minicsúcsra eredetileg nem hívták meg képviselőiket. Portugália, Hollandia (amely végül részt vett a találkozón), Portugália, Görögország és részben Dánia képviselői szerint az ilyen találkozók fenyegetik az Európai Unión belüli összetartást. Az Európai Bizottság nem kapott meghívást a brit kormányfő által szervezett csúcsra, de nem is kívánta meghívatni magát, és semmi kivetnivalót nem talál annak megtartásában.
Lépfene a Pentagonban
Lépfene (anthrax) kórokozót találtak az amerikai védelmi minisztérium, a Pentagon épületében levő postahivatalban. A spórák két postafiókban voltak, csekély mennyiségben. Feltételezhető, hogy „keresztbe fertőzés” történt, vagyis a kelet-washingtoni Brentwood postai levélelosztó központban – ahonnan ebbe a Pentagon-beli postahivatalba is érkeztek levelek – a szenátusba címzett, anthrax-fertőzött levélből kiáramló spórák telepedtek meg több más levélen, és ezek némelyike juthatott el egyebek közt a Pentagonba. Elenyésző mennyiségben lépfenebaktériumokat találtak az NBC egyik videoszalagán, amelyet az amerikai tévétársaság küldött a New York-i polgármesteri hivatalba. Rudolph Giuliani polgármester szerint nincs ok aggodalomra, egyelőre nem bizonyosodott be, hogy bárki megfertőződött volna a városháza munkatársai közül, akik megérintették a csomagot. Kis mennyiségben anthraxbaktériumokat mutattak ki a washingtoni veteránkórház postázóhelyiségeiben is, de nem valószínű, hogy a betegek megfertőződtek volna.
Indiai tudósok kifejlesztettek a súlyos esetben halált okozó lépfene ellen egy új, biztonságosabb és olcsóbb oltóanyagot, amely hat-kilenc hónapon belül lesz kapható kereskedelmi forgalomban.
Az Egyesült Államokban a hét végén több tucat, mintegy 140 egészségügyi alkalmazottat oltottak be himlő ellen azért, hogy ha a bioterrorista cselekménysorozat következő hullámaként himlővel fertőznék meg a lakosságot, legyenek kellő számban olyan, a megbetegedéstől védett szakemberek, akik elkezdhetik az azonnali intézkedéseket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.