<p>Megszakította forródrótkapcsolatát Észak-Korea Dél-Koreával hétfőn - jelentette be a szöuli országegyesítési minisztérium. A Koreai Munkapárt hivatalos lapja szerint egyúttal érvénytelenné vált a két ország közötti háború lezárásaként kötött megnemtámadási egyezmény.</p>
Észak-Korea megszakította forródrótkapcsolatát Dél-Koreával
Phenjan/Szöul |
A dél-koreai országegyesítési minisztérium jelezte, hogy a délelőtti órákban már nem tudták használni a különleges kommunikációs kapcsolatot. Hozzátette, hogy a telefonvonalat naponta szokták ellenőrizni akkor is, ha érdemi beszélgetést nem folytatnak rajta. Észak-Korea az ellene hozott újabb ENSZ-szankciókra és a dél-koreai-amerikai közös hadgyakorlatra válaszul múlt héten jelentette be, hogy hatályon kívül helyezi a Dél-Koreával kötött megnemtámadási egyezményt, felszámolja tárgyalódelegációként is szolgáló katonai misszióját Panmindzsonban, és megszakítja a rendkívüli fejlemények esetére - diplomáciai kapcsolatok hiányában - létrehozott forródrótot, amely hivatalosan humanitárius célokat szolgál. A Rodong Szinmun pártlap, a legnagyobb példányszámban megjelenő észak-koreai újság hétfői számában úgy fogalmazott, hogy a megnemtámadási egyezmény "mától fogva teljes egészében semmis". Hozzátette, az ország fegyverei készen állnak, hogy bármikor használják őket, továbbá "senki nem tudja megjósolni, mi történhet" a térségben. A két Korea közötti feszültség azt követően éleződött ki ismét, hogy egy hónappal ezelőtt Phenjan újabb atomkísérletet hajtott végre. Erre válaszul születtek az ENSZ Biztonsági Tanácsának újabb büntetőintézkedései Észak-Korea ellen. A szankciók értelmében a világszervezet tagállamainak átfogó tilalommal kell sújtaniuk az észak-koreai fegyverprogramokkal kapcsolatba hozható pénzalapok használatát és vagyontárgyak kiadását, és nem engedélyezhetik, hogy a KNDK bankjai új fiókokat vagy irodákat nyissanak a területükön. Dél-Korea és az Egyesült Államok évente tart hadgyakorlatot a térségben, idén ez hétfőn ért a legfontosabb részéhez. Phenjan azonban azt állítja, hogy a gyakorlatokat Washington ürügyként használja egy atomháborús készülődéshez. A mostani gyakorlaton 10 ezer dél-koreai és 3500 amerikai katona vesz részt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.