<p>Első ízben szállt le repülőgép-hordozó fedélzetén az amerikai légierő olyan pilóta nélküli repülőgépe, amely vadászgép nagyságú.</p>
Első ízben szállt le hadihajón nagy méretű pilóta nélküli repülőgép
Washington |
Az X-47B jelzésű drón a marylandi Patuxent River légitámaszponton szállt fel, és a Virginia partjainál horgonyzó H. W. Bush repülőgép-hordozón landolt robotpilóta üzemmódban, helyi idő szerint szerdán. A légierő drónprogramjának egyik vezetője, Matt Winter ellentengernagy által történelminek mondott tesztrepülésre újságírókat is meghívtak. Egy ugyanilyen pilóta nélküli repülőgép első ízben május 14-én szállt fel a H. W. Bush anyahajóról, kilencszer hajtott végre úgynevezett "touch-and-go" manővert (épphogy érintette a hadihajó leszállópályáját, és rögtön felszállt), majd a marylandi légitámaszponton landolt. A nagy méretű drónokkal végrehajtott sikeres kísérletek jelentősége azért nagy, mert az ilyen gépek felderítő vagy támadó célú alkalmazásához nincs szükség befogadó országhoz, mint az eddigi nagy drónok esetében, és a világ bármelyik tengerére elvihetők. Az amerikai haditengerészetnek vannak már drónjai: a kisebb, fegyvertelen ScanEagle és a nagyobb, de a helikopterhez hasonlóan üzemelő, lassú Fire Scout. Az X-47B típusú drón 12 000 méteres magasságban képes repülni közel hangsebességgel, hatótávolsága pedig 3400 kilométer. A 19 méteres fesztávolságú, 12 méter hosszú, 6,3 tonnás gép fejlesztése 2007-ben kezdődött. Ez a drón folyamatos adatgyűjtésre, felderítő repülésre és légicsapásmérésre egyaránt alkalmazható, két tonna hasznos vihet magával. Matt Winter ellentengernagy szerint az X-47B típusú drónokat várhatóan 2020-ban állítják hadrendbe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.