<p>Kairó/Washington/Berlin. Negyvenhárom olyan embert ítéltek börtönbüntetésre Kairóban, akik külföldi társadalmi szervezeteknek dolgoznak. Az elítéltek közül 16-an egyiptomiak, 16-an amerikaiak, 11-en pedig más országok, köztük Németország, Norvégia, Szerbia, Jordánia és Libanon lakosai.</p>
Egyiptom hatalmas botrányt okozott
ÖSSZEFOGLALÓ
A 43 elítélt közül 27 külföldi állampolgár, a legtöbbjüket távollétükben ítélték szabadságvesztésre és pénzbüntetésre. John Kerry amerikai külügyminiszter azonnal közölte, az USA nagyon aggasztónak tartja az ítéleteket és a büntetési tételeket. Az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács közleménye szerint a bíróság döntése aláássa az egyetemes emberi jogok védelmét és megkérdőjelezi az egyiptomi kormány elkötelezettségét a civil társadalom fontos szerepének támogatása mellett. Berlinben a külügyminisztériumba rendelték az egyiptomi nagykövetet. „Érthetetlen, hogy büntetőjogi eszközökkel üldözzék olyan német politikai alapítványok munkatársait, amelyek világszerte a demokrácia és a jogállam ügyének előmozdításán dolgoznak a német kormány teljes támogatásával” – hangsúlyozta Emily Haber német külügyi államtitkár.
Az egyiptomi vád szerint az elítéltek engedély nélkül működtettek civil szervezeteket és törvénytelenül kaptak anyagi támogatást külföldről. Tizenöt amerikait – köztük Ray LaHood amerikai közlekedési miniszter fiát – a távollétükben ítélték öt-öt év szabadságvesztésre. Előzőleg az amerikai kormány fejenként 330 ezer dollárt fizetett azért, hogy elhagyhassák az arab országot, miután 2012 januárjában a kairói repülőtéren feltartóztatták őket. A tíz másik külföldi állampolgár is öt évet kapott.
Két külföldit – egy amerikai és egy német állampolgárt – két év börtönre ítéltek, ők őrizetben vannak. Egyikük Robert Becker, az amerikai kongresszus által finanszírozott, szerte a világon a demokratikus intézmények kiépítését segítő Országos Demokrata Intézet (NDI) volt alkalmazottja. Ő úgy döntött, Egyiptomban marad, a szintén vád alá helyezett egyiptomi kollégái iránti szolidaritásból. A letartóztatásban lévő német nő a Konrad Adenauer Alapítvány munkatársa.
Felháborító továbbá: a bíróság a börtönbüntetésen felül átszámítva fejenként 143 dollár pénzbüntetésre ítélte mind a 43 civilt, és elrendelte az érintett amerikai nonprofit szervezetek – az NDI mellett a Nemzetközi Republikánus Intézet, a Freedom House és egy újságíróképző központ – egyiptomi irodáinak a bezárását, valamint e csoportok vagyonának lefoglalását.
A 2012 februárjában indult bírósági eljárás súlyos diplomáciai feszültséget okozott az USA és – az iszlamista államfő meg az iszlamista többségű törvényhozás vezette – Egyiptom viszonyában. Washington figyelmeztette a kairói vezetést, hogy az eset miatt visszatarthatja az Egyiptomnak folyósított évi 1,5 milliárd dolláros amerikai segélyt. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.