Délkelet-ukrajnai menekültek perlik a kijevi hatalmat Strasbourgban

Moszkva |

<p>Oroszországban élő délkelet-ukrajnai menekültek a kijevi hatalom elleni kereseteket adtak be a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán - közölte értesüléseit internetes változatában a Kommerszant című orosz napilap pénteken.</p>

A Donyeck és Luhanszk megyékből Oroszországba érkezett emberek anyagi és erkölcsi kártérítést követelnek az ukrán hatalomtól, amely szerintük felelős lakóhelyüket ért támadásokért - mondták el az újságnak az ügyvédek, akik a nemzetközi bíróságon az ukrán panaszosok érdekeit képviselik. 

A Kommerszant közlése szerint a pereket az úgynevezett Ukrán Menekültek Szövetsége (SZBU) kezdeményezte. A szervezetet októberben alapította Oleh Carjov, az önkényesen létrehozott, a szakadár területeket tömörítő"Új Oroszország" parlamenti elnöke. 

Julija Nyikityina, a szervezet jogásza elmondta, hogy 7 ember adta be keresetét az Emberi Jogok Európai Bíróságán, elsősorban Donyeck megyei lakosok. Egyelőre csak egy Antonyina Maszlovaja nevű donyecki asszony beadványa ügyében érkezett jelzés Strasbourgból a panasz nyilvántartásba vételéről. Az asszony 3 millió hrivnyát (mintegy 47 millió forint) követel az ukrán hatalomtól anyagi és erkölcsi kártérítés gyanánt. Hasonló követelést támasztott Kijevvel szemben a többi hat délkelet-ukrajnai panaszos is. 

A közeljövőben újabb 50 hasonló beadványt adnak be a strasbourgi bíróságon - tudatta Nyikityina a tekintélyes orosz újsággal. Carjov azt állította, hogy már legalább ezer panaszt begyűjtöttek a délkelet-ukrajnai menekültekről. 

Mihail Vinogradov orosz politológus szerint a délkelet-ukrajnai lakosok strasbourgi pereskedését az orosz hatalom arra akarja felhasználni, hogy "az ukrán rezsim embertelenségét" bizonyítsák. A sajtóbeszámolók arról fognak szólni, hogy "lám, még az európai bíróság is elismeri, hogy Ukrajnában egyszerű emberek otthonait bombázzák" - vélekedett a szakember. Hozzátette: ezt az érvelést Moszkvának nem lesz lehetősége felhasználni az európai politikusokkal való párbeszéd során, minthogy Strasbourgban nem születik egyhamar döntés a beadványok nyomán.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?