Csehország pénteken visszavonta az Európai Bíróságon Lengyelország elleni keresetét a határ menti Turów lignitbánya üzemeltetésének ügyében – erősítette meg Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő péntek délelőtti varsói bejelentését Anna Hubáčková cseh környezetvédelmi miniszter.
Csehország visszavonta Lengyelország elleni keresetét az Európai Bíróságon a Turów bánya ügyében
A két ország között feszültséget okozó ügy megoldásáról csütörtökön Prágában államközi megállapodást írt alá Petr Fiala cseh és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő.
A megállapodásban Varsó kötelezte magát, hogy 45 millió eurós kártérítést fizet a cseheknek, Prága pedig megígérte, hogy ezután visszavonja Lengyelország elleni keresetét az Európai Bíróságon.
Anna Moskwa lengyel környezetvédelmi miniszter csütörtökön késő este közölte, hogy már átutalták a pénzt Csehországnak. Közlését Anna Hubáčková, cseh környezetvédelmi miniszter pénteken a ČTK kérdésére megerősítette azzal, hogy Prága azonnal visszavonta az Európai Bírságon a lengyelek elleni keresetét, azzal a megjegyzéssel, hogy a pénz még nincs a minisztériuma számláján.
„Az ügy (Turów) ezzel lezárult”
– idézte Morawiecki szavait a Cseh Sajtóiroda (ČTK).
A cseh határ közelében fekvő Turów felszíni lignitbányáról azt követően bontakozott ki vita Prága és Varsó között, hogy tavaly a lengyel kormány 2044-ig meghosszabbította a bánya működési engedélyét, s egyben döntést hozott a külszíni barnaszénbányászat kiterjesztéséről, elsősorban a cseh határ irányába. Prága attól tart, hogy a bánya működtetése elapaszthatja a régió víztartalékait, növelheti a zajterhelést és a légszennyezést.
A csütörtökön aláírt államközi megállapodásban – amelyet mindkét fél kompromisszumnak minősített – a kártérítés megfizetésén kívül Varsó kötelezte magát, hogy Turów közelében föld alatti védőrendszert épít ki, amely megakadályozza a csehországi víztartalékok elfolyását lengyel területre, továbbá egy földgátat, amely akadályozni fogja a zajszennyezés átterjedését a cseh határrégióba és néhány további környezetvédelmi intézkedést is tesz.
A Lengyelország által kifizetett kártérítésből 10 millió euró a cseh államkasszába megy, míg 35 millió eurót a Turów bánya üzemeltetése következtében közvetlenül érintett Libereci régió kap. Martin Puta, a régió elöljárója kijelentette, hogy elégedett a megállapodással.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.