Dubaj/Iszlámábád. Abdusz Szattar pakisztáni külügyminiszter tegnap kijelentette, hogy hazája minden erejével ellen fog állni, ha támadás érné területét a jelenlegi válságban. Nem nehéz kitalálni, kire gondolt: korábban a tálib vezetés Afganisztán minden szomszédját megfenyegette.
Bonyolult helyzet Pakisztánban
Ennek az afgán családnak még a pakisztáni határ lezárása előtt sikerült a haborús veszély és az éhínség elől átjutnia a határon. A 2 éves, 5,3 kilogrammos kisfiút a pesavári kórházban kezelik.Reuters-felvétel Közben az amerikai védelmi minisztérium szakértői befejezték Iszlámábádban a pakisztáni titkosszolgálat illetékeseivel folytatott tárgyalásaikat. Hivatalos megállapodást is kötöttek: együtt fognak működni abban a nyomozásban, amelynek célja, hogy kézre kerítsék Oszama bin Laden körözött terroristavezért, az Amerikai-ellenes merényletek feltételezett szervezőjét – írta az AFP, pakisztáni titkosszolgálati forrásra hivatkozva. Pervez Musarraf elnök szóvivője azonban ennek ellentmondó tájékoztatást adott a tárgyalások végén. Azt mondta: csak általános eszmecsere folyt, nem vitattak meg konkrét műveleti terveket. Annyi bizonyos, hogy az amerikai szakértők tájékoztatást kaptak az afganisztáni viszonyokról, a tálibok katonai felszereltségéről és Oszama bin Laden lehetséges tartózkodási helyéről. A pakisztáni titkosszolgálatok értékes információkkal szolgálhattak bin Laden arab harcosainak hálózatáról és a tálibok harci erejéről. Már csak azért is, mert Iszlámábád fegyverezte fel annak idején ezt a szunnita muzulmán fanatikusokból toborzott mozgalmat. Az amerikai katonai szakértőket Pakisztán belbiztonsági helyzete is érdekelte. A pakisztáni muzulmán szélsőségesek több ízben megfenyegették Pervez Musarraf elnököt, hogy polgárháborút robbantanak ki, ha a kormány támogatja Washingtont Afganisztán elleni támadásában. Mi több, nyugati titkosszolgálati értesülések szerint egyes csoportok készülnek az elnök meggyilkolására is, mert Musarraf –nemzetbiztonsági okokat emlegetve – közreműködést ígért Amerikának. A pakisztáni állapotok bonyolultságát jól érzékelteti: tegnap is sok pakisztáni indult útnak Afganisztánba, hogy a tálibok oldalán harcoljon – jelentette ki egy pakisztáni muzulmán vallási párt vezetője. A tálibokkal jó kapcsolatokat ápoló Dzsamiat-I-Ulema-i-Iszlam mára összehívta a beludzsisztáni törzsi vezetők gyűlését. A mintegy háromezer törzsi vezető az Afganisztán elleni amerikai katonai készülődést vitatja meg.
Érdekes nyilatkozatot tett közzé az emigráns afgán kormány külügyminisztere, Abdullah Abdullah. Egy iráni lapban elutasította a monarchia esetleges visszaállítását Afganisztánban, mindazonáltal kedvezően értékelte a tálib kormány megdöntését célzó külföldi támogatást. „Nem utasítjuk el, hogy a külföld segítséget nyújtson az afganisztáni ellenségeskedések lezárásához, ha ez maga után vonja, hogy a lakosság dönthet majd az ország jövőjéről” – hangsúlyozta az emigráns politikus. (m, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.