<p>Majd egyhónapi kényszertávollét után hétfőn visszatért a kormányfői teendők ellátásához Silvio Berlusconi.</p>
Berlusconi visszatért hivatalába
Az olasz miniszterelnököt december 13-án Milánóban egy választási nagygyűlést követően megdobta egy férfi az észak-olaszországi nagyváros dómjának fémből készült kicsinyített másával, amikor Berlusconi a tömegben elvegyülve autogramokat osztogatott. A politikusnak betört az orra és kitört két foga, alsó ajkát össze kellett varrni. Néhány napig kórházi ápolásra szorult
Hétfőn a római miniszterelnöki hivatal előtt hívei egy csoportja lelkesen üdvözölte Berlusconit. A milánói inzultus - közvéleménykutatás szerint - növelte a kormányfő népszerűségét, és háttérbe szorította az elmúlt hónapokban kirobbant magánéleti botrányait is.
Berlusconi felépülése utáni első munkanapját a koalíciós partnerekkel való egyeztetéssel kezdte. A napirendi pontok között a pénzügyi kérdések mellett a tervezett igazságügyi reformmal való tennivalók is szerepeltek, vagyis az úgynevezett Alfano-törvényben foglaltak újbóli jogszabályra emelésének a lehetősége.
A törvény - amelyet az olasz alkotmánybíróság októberben alkotmányellenesnek nyilvánított - a négy legmagasabb olasz közjogi méltóság számára biztosított kiemelt mentelmi jogot, de a gyakorlatban kizárólag Berlusconira méretezték kezdeményezői. Az olasz törvényhozás 2008 nyarán fogadta el az Angelino Alfano igazságügyi miniszter által benyújtott tervezetet. E törvény értelmében hivatali idejük lejártáig felfüggesztették a köztársasági elnök, a szenátus és a parlament elnöke, valamint a miniszterelnök ellen folyamatban lévő bírósági ügyeket, amennyiben voltak ilyenek.
Az alkotmányellenesnek nyilvánított jogszabály két eljárást blokkolt eddig: egyrészt Berlusconi korrupciógyanús ügyeleteinek kiderítését egykori brit ügyvédje, az azóta már hamis tanúzásért elítélt David Mills kapcsán; másrészt a kormányfő médiabirodalma, a Mediaset filmforgalmazási jogainak vásárlása során történt pénzügyi bűncselekmények ügyében.
Berlusconi azonban közölte, hogy "kommunista bírák" indítottak ellene ismét hajtóvadászatot, mint azt teszik azóta, hogy a kilencvenes évek elején a politika színterére lépett. Az alkotmánybírósági döntés után kilátásba helyezte: kezdeményezi az igazságszolgáltatás reformját és az alkotmány módosítását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.