<p>Washington vonakodik végrehajtani a szíriai tűzszüneti megállapodás rá eső részét, s ezért "verbális ködösítést" alkalmaz - jelentette ki csütörtökön Igor Konasenkov, az orosz védelmi minisztérium szóvivője.</p>
Az oroszok szerint Washington vonakodik betartani a tűzszüneti megállapodás rá eső részét
Ez mindenekelőtt a mérsékelt ellenzék és a terrorista szervezetek elkülönítésére vonatkozik - mutatott rá Konasenkov.
A vezérőrnagy hozzáfűzte: a Moszkva és Washington közvetítésével kialkudott, hét elején életbe lépett fegyvernyugvási megállapodás harmadik napját értékelve megállapítható, hogy az Egyesült Államok ellenőrzése alatt álló mérsékelt ellenzék fokozza a lakott területek ellen irányuló támadásokat, és a tűzszünetet egyedül a szíriai hadsereg tartja be.
A védelmi tárca szóvivője hangsúlyozta, hogy Moszkva az első percektől fogva telesítette vállalt kötelezettségeit, így például áteresztőpontokat létesített a kormányerők által ostromgyűrűbe vont Aleppó körül, a tűzszünetet ellenőrző orosz központ pedig éjjel-nappal nyomon követi a helyzet alakulását a fegyvernyugvás hatálya alá tartozó összes szíriai területen.
"A szíriai kormányzat teljes mértékben hajlandó csapatait az ellenzéki erőkkel egyidejűleg visszavonni a Castello út mellől, hogy szavatolhassák az ENSZ segélykonvojainak biztonságos eljutását Aleppóba" - hangoztatta Konasenkov.
"A jelenlegi helyzetben felmerül a kérdés: hol van az a fegyvernyugvást betartó +mérsékelt ellenzék+, amelyről oly sokat beszéltek amerikai partnereink" - tette hozzá.
Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja Genfben úgy nyilatkozott, hogy a kialkudott fegyvernyugvás fordulópontot hozhat a több mint öt éve tartó szíriai konfliktusban. Megjegyezte, hogy a világszervezet török-szíriai határon veszteglő segélyszállító konvojai még mindig nem kapták meg Damaszkusz engedélyét a továbbindulásra.
Jan Egeland, az ENSZ humanitárius ügyi megbízottja hozzáfűzte: az elmúlt 24 órában nem voltak jelentések arról, hogy a fegyvernyugvás hatálya alá tartozó területeken civilek vesztették volna életüket.
Ugyanakkor az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) szerint ismeretlen harci repülőgépek légicsapást mértek a - tűzszüneti megállapodás hatálya alá nem tartozó - Iszlám Állam terrorszervezete által uralt észak-szíriai területekre, s a bombázások során legalább negvenen megsebesültek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.