Az EU megszünteti a koronavírus-járvány idején a gyógyszerek esetében bevezetett rendkívüli szabályozási rugalmasságot

koronavírus-vakcina

Az Európai Unió fokozatosan megszünteti a koronavírus-világjárvány idején a gyógyszerekre és az oltóanyagokra vonatkozóan bevezetett rendkívüli szabályozási rugalmasságot – közölte az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) csütörtökön.

Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő, amszterdami székhelyű ügynökség közleményében azt írta, az intézkedést az tette lehetővé, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) májusban kihirdette a koronavírus-járvány okozta egészségügyi vészhelyzet megszűnését.

Emlékeztettek: a rendkívüli szabályozási rugalmasságok különböző területekre terjedtek ki, ideértve a forgalomba hozatali engedélyezést és a kapcsolódó szabályozási eljárásokat, a gyógyszerhatóanyagok és késztermékek gyártását és behozatalát, a minőségi változásokat, a címkézési és csomagolási követelményeket és a megfelelést. Az Európai Bizottság és az EMA a világjárvány idején számos olyan intézkedésről is megállapodott, amelyek enyhítik az egészségügyi vészhelyzet által okozott zavaroknak a gyártási létesítmények vagy más, a gyógyszerek előállítása, vagy rendelkezésre állása szempontjából fontos helyszínek ellenőrzésére gyakorolt hatását.

A rendkívüli rugalmasság szavatolta a gyógyszerek folyamatos rendelkezésre állását, miközben biztosította a gyártási és forgalmazási előírások betartását – írták.

Mostantól nem alkalmazhatók azok a szabályozási rugalmassági mechanizmusok, amelyeket az EU kifejezetten a koronavírus-járvány idején bevezetett – közölték.

A már jóváhagyott címkézési rugalmassági mechanizmusok alkalmazását, illetve a gyártásra és forgalmazásra vonatkozó tanúsítványok érvényességét 2023 végéig meghosszabbították a zökkenőmentes és fokozatos megszüntetés biztosítása, valamint az alkalmazni szükséges követelmények hirtelen változásából eredő ellátási nehézségek vagy egyéb zavarok elkerülése érdekében – közölték.

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos szabályozási rugalmassági mechanizmusok alkalmazása során szerzett tapasztalatokat az EMA gyógyszerhiánnyal és gyógyszerbiztonsággal foglalkozó csoportja gyűjti össze. Mérlegelni fogja, hogy a tanulságok hogyan szolgálhatnak alapul a gyógyszerhiány kezelésére vonatkozó intézkedésékhez az esetlegesen előforduló jövőbeli egészségügyi kihívások esetén – tették hozzá.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?