<div>A bevándorlók megmentésén fáradozó nem kormányzati szervezetek (NGO) némelyike az embercsempészeknek kedvez azzal, hogy a migránsokat a líbiai partoknál veszi hajói fedélzetére – írta az olasz sajtó.</div>
Az emberhalászokra építenek az embercsempészek
Róma |
A Földközi-tengeren emberéleteket mentő MOAS nem kormányzati szervezet az interneten közölt dokumentumfilmmel válaszolt a vádakra. A La Repubblica.it hírportálon közölt, Emberhalászok (fishersofmen.com) című, több mint egyórás dokumentumfilm a máltai székhelyű MOAS munkáját mutatja be. A civil szervezet, amelyet egy olasz–amerikai házaspár, Regina és Chris Catrambone alapított, két hajóval menti a migránsokat az észak-afrikai és a dél-olaszországi partok között. A MOAS azon szervezetek egyike, amelyekkel szemben több olasz ügyészség is vizsgálatot indított, mert a líbiai partok közvetlen közelében veszik fedélzetre a migránsokat. A hatóságok szerint ezzel mintegy együttműködnek az embercsempészekkel. Az ügyészségek azt is tisztázni kívánják, ki finanszírozza ezeket az NGO-kat, amelyek közül néhánynak adóparadicsomban van a székhelye. Hangsúlyozták, hogy nem a nemzetközi humanitárius szervezetek, hanem az utóbbi egy évben gomba módra szaporodó kicsi NGO-k munkáját figyelik. Az Il Panorama című olasz hetilap e héten megjelent adatai szerint a tavaly Olaszországba érkezett több mint 181 ezer migránsból mintegy 47 ezret az NGO-k földközi-tengeri hajói mentettek és vittek a dél-olaszországi partokra. A 2017-ben érkezetteknek pedig már több mint a felét. Tavaly ősztől felére csökkent a migránshajókról az olasz parti őrséghez érkező segélyhívások száma, mintha az embercsempészek tudnák, hol van a legközelebbi NGO-mentőhajó, és egyenesen arrafele irányítják az emberekkel teli csónakokat. A lapnak nyilatkozó Carmelo Zuccaro szicíliai ügyész szerint a humanitárius szervezetek nem segítenek sem az emberéletek megmentésében, sem az embercsempészekkel szemben. Amióta tavaly szeptembertől már 13 NGO-mentőhajó dolgozik a Földközi-tengernek ezen a szakaszán, emelkedett a tengerbe veszett vagy a csónakokon agyonnyomott emberek száma. Zuccaro hozzátette, hogy miközben az olasz parti őrség irányította mentési akciókban a csoportokat kísérő embercsempészeket is megpróbálják azonosítani, ez az NGO-hajókon nem történik meg. A Frontex, az Európai Unió közös határ- és parti őrsége szerint az embercsempészek már víz, élelem és mentőmellény nélkül teszik tengerre a zsúfolt gumicsónakokat, arra számítva, hogy az NGO-mentőhajók úgyis gyorsan megtalálják őket. Az Il Panorama idézte azt a jelentést, amelyet Wolfgang Wosolsobe altábornagy, az EU katonai törzsének osztrák főigazgatója készített tavaly, és amelynek információi szerint egyes NGO-k, miután fedélzetre veszik a migránsokat, útmutatást adnak nekik, hogy ne válaszoljanak a hatóságoknak az embercsempészekre vonatkozó kérdéseire. Az olasz lap azt kérdezi, hogy a máltai MOAS például miért kivétel nélkül Olaszországba viszi a migránsokat, megkerülve Málta szigetét. Korábban az Orvosok Határok Nélkül (MsF) szervezet olaszországi szóvivője elutasította a vádakat, hangsúlyozva, hogy finanszírozásuk átlátható, készek az ügyészség felvetéseire válaszolni, és az olasz parti őrség irányításával végzik mentési munkájukat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.