Az amerikai külügyminisztérium elítélte venezuelai alkotmányozó nemzetgyűlés döntését

Washington |

<p>Az amerikai külügyminisztérium elítélte pénteken azt, hogy a Nicolás Maduro venezuelai elnök által nemrégiben létrehozott venezuelai alkotmányozó nemzetgyűlés törvényalkotói hatáskörökkel ruházta fel önmagát. A 12 tagállammal rendelkező Lima Csoport is csatlakozott a washingtoni tárca nyilatkozatához.&nbsp;</p>

A "hatalom megragadásának" minősítette az amerikai külügyminisztérium pénteken későn este kiadott közleményében a venezuelai alkotmányozó nemzetgyűlés döntését. Leszögezte: a testület ezzel azt akarja elérni, hogy "a demokratikusan megválasztott nemzetgyűlés helyébe egy, a törvények felett álló önkényuralmi bizottság lépjen".

A Lima Csoport, amely a többi között soraiban tudhatja Perut, Argentínát, Brazíliát, Kanadát és Kolumbiát is, közleményében szintén elutasította a venezuelai alkotmányozó nemzetgyűlést, illetve annak tevékenységét. A perui külügyminisztérium által, az országcsoport nevében közölt dokumentum szerint teljes támogatásukról biztosítják a venezuelai kongresszust, amelyben a dél-amerikai ország ellenzéki erői többséggel bírnak.

A Nicolás Maduro venezuelai elnök által nemrégiben létrehozott alkotmányozó nemzetgyűlés pénteken egyhangúlag elfogadott határozatával törvényalkotói hatáskörökkel ruházta fel magát. Eddig törvényeket kizárólag a kongresszus hozhatott, amelyben a 2015. decemberi választás óta az ellenzék képviselői vannak többségben.

Delcy Rodriguez, az alkotmányozó nemzetgyűlés elnöke cáfolta a helyi lapokban megjelent híreket, amelyek szerint a testület a parlamentet is feloszlatta. 

A kongresszusi képviselőket meghívták a nemzetgyűlés pénteki ülésére, de ők nem fogadták el a meghívást. "A kongresszus az alkotmánynak és a népnek engedelmeskedik. Nem ismerjük el az alkotmányozó nemzetgyűlést, még kevésbé vetjük magunkat alá az akaratának" - írta Twitter-üzenetében Freddy Guevara kongresszusi alelnök, ellenzéki politikus.

Venezuelában az ellenzék bojkottja mellett július végén választották meg az 545 tagú alkotmányozó nemzetgyűlést, amelynek létrejötte Maduro szerint egyedüli remény lehet a béke helyreállítására a válság sújtotta országban. Az ellenzék szerint azonban a népszerűtlen Maduro az új alkotmány írásával megbízott testület révén akarja megőrizni elnöki hatalmát.

Az Egyesült Államok "az egész félteke demokráciájára mért csapásnak" nevezte az alkotmányozó nemzetgyűlés megválasztását, és büntetőintézkedéseket léptetett életbe Venezuela ellen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?