Athén képtelen elfogadható reformcsomag kidolgozására

ÖSSZEFOGLALÓBrüsszel.

ÖSSZEFOGLALÓ

Brüsszel. Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök tegnap ismét találkozott Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével, miután a német kancellárral és a francia államfővel abban állapodott meg, hogy fokozzák a görög államcsőd megakadályozását célzó megállapodás megkötésére irányuló erőfeszítéseket. Angela Merkel, Francois Hollande és Alekszisz Ciprasz szerda éjszakába nyúló egyeztetése áttörés nélkül végződött, miközben ezzel egyidejűleg a Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő bejelentette, hogy leminősítette Görögország eddig is mélyen spekulatív államadós-besorolását. A Standard & Poor's indoklása szerint a leminősítés tükrözi a cég azon véleményét, hogy ha nem születik megállapodás Görögország és hivatalos hitelezői között, a görög kormány valószínűleg egy éven belül törlesztési csődbe kerül a kereskedelmi hitelezőkkel szembeni adósságaival. Minden nappal nő a veszélye annak, hogy Görögország fizetésképtelenné válik. Ha ez a forgatókönyv valósul meg, annak a legnagyobb vesztesei a görög emberek lennének – jelentette ki tegnap Jens Weidmann német jegybankelnök, az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsának tagja. Faképnél hagyta a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége tegnap Brüsszelben a görög delegációt az adósságválság rendezéséről folyó tárgyalásokon, mert úgy értékelte, hogy jottányit sem közeledtek az álláspontok.

Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter, az eurócsoport elnöke úgy vélte, még van idő arra, hogy Görögország és a hitelezők megállapodásra jussanak az euróövezeti miniszterek június 18-i ülése előtt. Dijsselbloem is jelezte, hogy az új görög javaslatok nem kielégítőek, de hozzátette, hogy kevés vitás kérdés maradt. A Ciprasz-kormány helyzetét nehezíti, hogy egy görög bíróság szerdán alkotmányellenesnek minősítette a nyugdíjak 2012-es csökkentését. Az ítélet évente 1,2–1,5 milliárd euróba kerülhet a görög államnak. A Görögország finanszírozásának meghosszabbításáról február 20-án kötött megállapodás alapján Athénnak egyeztetnie kell részletes reformjavaslatait a hitelezőkkel, majd az euróövezeti pénzügyminiszteri tanácsnak is rá kell bólintania az alkura, különben nem folyósítják a mentőcsomagból maradt utolsó, 7,2 milliárd eurós részletet. A határidő június 30. A tárgyalások azért akadoznak, mert az athéni kormány nem hajlandó teljesíteni a hitelezőknek azt a követelését, hogy csökkentse a nyugdíjakat, és hajtson végre több változtatást a munkaerőpiacon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?