Porosenko ukrán elnök és Arkagyij Babcsenko (TASR/AP-felvétel)
Álmerénylet – Franciaországban már volt hasonló eset
Az Arkagyij Babcsenko elleni merénylet megrendezése az orosz újságíró életének megmentése érdekében nem az első ilyen eset a történelemben: 1982-ben Franciaországban történt hasonló.
„Virgil Tanase Franciaországban élő romániai menekült volt, akit a hírhedt román titkosrendőrség, a Securitate akart likvidálni, és francia kémelhárítás, a DST eltüntette egy időre, a halálhírét keltve” – mondta el Eric Dénécé, a Francia Hírszerzési Kutató Központ (CF2R) igazgatója.
A Plon kiadónál megjelent, Des affaires tres spéciales (Igen különleges ügyek) című könyvben Jacques-Marie Bourget és Yvan Stefanovitch ezt a kalandos esetet írja le. Miután az Actuel című magazinban Virgil Tanase aláírásával megjelent egy, a Nicolae Ceausescu román diktátort bíráló cikk, a Securitate egyik franciaországi ügynökét, Matei Haiducut bízták meg, hogy likvidálja a három évvel korábban Franciaországba menekült és francia állampolgárságot kapott írót és drámaírót.
A szerzők szerint az ellenőrzések során a DST meggyőződött arról, hogy nem manipulációról van szó, valóban meg akarják ölni Tanasét. Ezután „hatalmas ködösítés” kezdődött: el kellett hitetni, hogy Virgil Tanase és Paul Goma, egy másik román ellenzéki, aki szintén a bukaresti rendszer célkeresztjében volt, valóban halott.
A hivatalos feltételezés szerint Matei Haiducu megtagadta a gyilkosság végrehajtását, és a DST-vel kapcsolatba lépve átállt. 1982. május 20-án elrabolták a párizsi otthonából távozó Virgil Tanasét. Felesége nem tudott az akcióról, így felhívta a DST-t, majd másnap bejelentette a férje eltűnését a kerületi rendőrkapitányságon. „Annál jobban játszotta az aggódó feleség szerepét, hogy nem tudta, mi történt a férjével, és hogy csak színjátékot játszanak” – írták a szerzők.
Az ukrán titkosszolgálatokkal együtt mutatkozó Arkagyij Babcsenko sem tájékoztatta a feleségét. Ő volt az első, akitől visszatérése után bocsánatot kért.
1982-ben Tanasét a DST három hónapon át egy „biztonságos házban” őrizte Bretagne-ban, és hagyta, hogy a gyilkosság megszervezésével a Securitatét vádolják. Augusztus 30-án a Le matin de Paris című napilap felfedte a csalást, és röviddel később Virgil Tanase megjelent az Actuel magazin szerkesztőségében, barátja, Jean-Francois Bizot társaságában, és sajtótájékoztatót tartott.
„A francia kémelhárítás szemében az ügy sikernek számított” – írta Jacque-Marie Bourget és Yvan Stefanovitch. Az ügyet követően Francois Mitterrand francia elnök lemondta bukaresti látogatását.
A ma 72 éves Virgil Tanase Franciaországban dolgozott tovább regény- és drámaíróiként, valamint rendezőként.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.