<p>A migrációs nyomás csökkentésének elodázhatatlan feladatairól, az ideiglenes schengeni határzárak következményeiről tárgyalnak a tervek szerint az európai uniós tagországok bel- és igazságügy-miniszterei informális találkozó keretében hétfőn Amszterdamban - közölte egy magas rangú uniós diplomata Brüsszelben.</p>
A schengeni határok védelméről tárgyalnak az uniós belügyminiszterek
Amszterdam |
Az afrikai és a Közel-Keletről indult migrációs hullám megfékezése érdekében, a schengeni határok ideiglenes visszaállításának szükségességéről, annak az unió egészére gyakorolt hatásairól, hosszú és rövid távú következményeiről tárgyalnak az unió illetékes miniszterei. Az uniós határőrizeti ügynökség felmérése szerint a menekültek száma nem csökkent jelentősen a tél beálltával. Novemberben 150 ezer, decemberben 108 ezer menekült lépett Görögország és Olaszország területére. Tavaly egész évben összesen 1,4 millió bevándorló érkezett az unió területére a két országon keresztül, ez ötszöröse a 2014-es adatoknak. A Frontex jelentése szerint az Európába érkezők száma 2015-ben összesen 1,83 millió volt, amíg a megelőző évben mindössze 238 500 ember kért menedéket. A közelmúltban vezető uniós politikusok úgy nyilatkoztak, hogy ha a legrövidebb idő alatt nem sikerül megoldani a migránsválságot, az a schengeni rendszert és az eurót is súlyosan veszélyeztetheti - mutatott rá a diplomata. Az unió külső határvédelmének súlyos hiányosságai következtében összesen hat schengeni tagország, Németország, Svédország, Norvégia, Dánia, Ausztria és Franciaország vezetett be ideiglenes határzárat. Az intézkedések májusig maradnak érvényben, de a rendelkezések értelmében összesen két évig meghosszabbíthatóak. Az uniós belügyminiszterek informális találkozójukon arról tárgyalnak hétfőn Amszterdamban, vajon milyen intézkedések szükségesek a májusi határidőig, illetve abban az esetben, ha a határzárak még másfél évig érvényben maradnak - közölte a tanácskozás előkészületeit ismerő forrás.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.