<p>A nagyvárosokban nehezebb magyar anyanyelvű népszámláló biztosokat találni Romániában, s a magyarok által jelentős arányban lakott települések közül Szatmárnémetiben jelentkeztek a legkevesebben.</p>
A romániai nagyvárosokban nehezebb magyar népszámláló biztosokat találni
A Krónika című kolozsvári napilap csütörtökön beszámolt a népszámláló biztosok toborozásáról, ugyanis októberben kerül sor Romániában a következő népszámlálásra, amelyet a romániai magyar politikai szervezetek pártállástól függetlenül kiemelten fontos eseménynek tekintenek.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) toborozza a magyar anyanyelvű népszámláló biztosokat, a jelentkezési határidőt azonban meghosszabbították szeptember 15-ig, miután nem jelentkezett elegendő kérdezőbiztos az első körben.
Székely István, az RDMSZ főtitkárhelyettese, a magyar szervezet népszámlálási munkacsoportjának vezetője a lapnak elmondta: nem etnikumfüggő a magyar népszámláló biztosok toborzásának problémája Erdélyben, ugyanis olyan településeken is problémát jelent a megfelelő számú kérdezőbiztosok megtalálása, ahol a magyar nemzetiségűek aránya magas, például Sepsiszentgyörgyön. Hozzátette: az érdeklődés hiánya a nagyvárosokra jellemző, minél nagyobb egy település, annál kevesebben jelentkeznek a feladatra.
A magyar népszámláló biztosok jelenlétét azért tartja fontosnak a főtitkárhelyettes, mert az etnikailag vegyes környezetben így biztosítható az őszinte válaszadás a nemzetiségi és vallási hovatartozásra vonatkozó kérdésre. Székely szerint a Tőkés László vezette Erdélyi Magyar Nemzeti Tanáccsal (EMNT) való együttműködés zökkenőmentes lesz, hiszen a népszámlálás minden magyar szervezet számára fontos.
Demeter Szilárd, az EMNT népszámlálási munkacsoportjának vezetője az együttműködésről kifejtette: noha a két tábor politikusai folyamatosan egyeztetnek, a kampány során közös akciókra, szórólapozásokra, plakátolásokra mégsem fog sor kerülni, ezért fontosnak tartja, hogy a két szervezet kampánya ne oltsa ki egymást. Hozzátette: a legfontosabb, hogy a magyarok vállalják nemzetiségüket, hiszen a nyelvi jogok nem az anyanyelv, hanem a nemzetiség alapján igényelhetők egy kisebbség részéről.
A lap szerint a legnagyobb probléma Szatmárnémetiben van, ahol eddig csak 15 magyar nemzetiségű személy jelezte, hogy adatfelvevőként dolgozna a népszámláláson, holott 300-400 magyar kérdezőbiztosra lenne szükség.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.