A palesztinokat felvették a Genfi Egyezmények tagjai közé

Genf |

<p>Huszonöt évvel első tagsági kérelmük benyújtása után a palesztinok csatlakozhatnak a háborús felek magatartását és a katonai megszállást szabályozó Genfi Egyezményekhez - közölte a svájci kormány pénteken.</p>

Izrael ellenezte a lépést, azzal érvelve, hogy nem létezik általánosan elismert palesztin állam, és a döntés meg fogja nehezíteni a béketárgyalásokat. A palesztin vezetés április elsején levelekben kérte a Palesztin Autonóm Területek felvételét az ENSZ több szakosított szervezetébe, illetve nemzetközi egyezmények tagjai közé, miután Izrael nem teljesítette a palesztin foglyok negyedik csoportjának előzőleg megállapodásban vállalt szabadon engedését a március végi határidőre.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár csütörtökön elfogadta a palesztinok kérelmét 13 más ENSZ-egyezményhez való csatlakozásról. Svájc mint a Genfi Egyezmények letéteményese közölte, hogy a "palesztin állam" április 2-i hatállyal csatlakozott az egyezményekhez. A Genfi Egyezmények egyik pontja, amely különösen aggasztja Izraelt, tiltja a megszállt területek gyarmatosítását. A zsidó állam szerint ez nem alkalmazható Ciszjordániára és a Gázai övezetre, mert a két terület szuverenitása megkérdőjelezhető: Jordánia és Egyiptom, amelyek 1967 előtt kormányozták őket, már nem tartanak rájuk igényt, míg a palesztinoknak sosem volt önálló államuk.

Izrael arra is hivatkozik, hogy Kelet-Jeruzsálemet nem lehet megszállt területnek tekinteni, mert a zsidó állam az állampolgári jogokat a városrész arab lakóira is kiterjesztette, jóllehet a negyedmillió arab lakos közül csak néhány ezren éltek ezzel a lehetőséggel. A nemzetközi közösség nem fogadta el Kelet-Jeruzsálem izraeli bekebelezését. A Palesztinai Felszabadítási Szervezet először 1989. június 21-én kérte csatlakozását a Genfi Egyezményekhez. Akkor a svájci külügyminisztérium úgy nyilatkozott: nem tud dönteni a kérelemről, "tekintettel a nemzetközi közösségen belül uralkodó bizonytalanságra, hogy létezik-e vagy sem palesztin állam". Az ENSZ Közgyűlése 2012. november 29-én hozott határozatában "nem tag megfigyelő állam" szintre emelte Palesztina státusát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?