<p>Az Egyesült Államok, Törökország, valamint a Koszovó függetlenségét elismerő 23 európai ország, köztük Magyarország képviselőiből álló Nemzetközi Irányító Csoport (ISG) bejelentette hétfőn: a szervezet befejezte tevékenységét, azaz a volt szerb tartomány függetlenségének ellenőrzését.</p>
A nemzetközi közösség befejezte Koszovó függetlenségének ellenőrzését
Ezzel Koszovó - 4 évvel függetlenségének egyoldalú kikiáltása után - hivatalosan "teljesen szuverén állammá" válik. A valóságban azonban ez a szuverenitás nem teljes, hiszen a koszovói kormány nem tartja ellenőrzése alatt a terület zömmel szerbek lakta északi részét, s emellett folytatódik Koszovóban az ENSZ égisze alatt a NATO vezette békefenntartó erők küldetése és az EU jogérvényesítő missziója (EULEX) is.
"Megyünk a (pristinai) parlamentbe, és tájékoztatjuk a képviselőket arról, hogy az ISG úgy döntött: befejezi Koszovó 2008-ban kikiáltott függetlenségének ellenőrzését" - jelentette be a sajtónak hétfőn az ISG nevében Peter Feith holland diplomata, a felügyeletet gyakorló Nemzetközi Civil Iroda (ICO) vezetője.
Ez alkalomból a parlament ünnepélyes ülést tart, amelyen rangos külföldi vendégek is részt vesznek, köztük Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára. Ezenkívül hatalmas népünnepélyt rendeznek hétfő este Pristinában, de ünnepelnek az albániai, a macedóniai és a boszniai albánok is.
Az ISG július elején határozott úgy, hogy az ICO szeptemberben befejezi tevékenységét. Felhatalmazta egyúttal a koszovói kormányt és a parlamentet, hogy alkossa meg az ehhez szükséges alkotmányos és törvényi hátteret.
Az ICO kezdeményezhette a koszovói parlament által elfogadott törvények módosítását, és beleszólása volt vezető tisztviselők kinevezésébe, illetve voltak más jogosítványai is.
Atifete Jahjaga koszovói elnök még órákkal Feith bejelentése előtt, a néphez intézett ünnepélyes beszédében kijelentette: Koszovó megérdemli, hogy egyenlő legyen más államokkal. "Koszovó teljesíti az állammá válás minden feltételét, és egyértelmű kilátása van az euroatlanti integrációra" - mondta. Hashim Thaci miniszterelnök pedig a "koszovói állam történelmi sikeréről" beszélt, ám hozzátette: még számos kihívás vár Koszovóra, így az északi területeken élő szerbek integrálása.
Iviva Dacic szerb miniszterelnök mindenesetre hétfőn megismételte kormánya álláspontját: Szerbia nem ismeri el Koszovó függetlenségét, "akár ellenőrzött, akár nem". Aleksandar Vulin, a koszovói kérdésekkel foglalkozó szerb kormányhivatal igazgatója pedig közölte, hogy az ellenőrzött függetlenség megszűnésétől a szerbek nem várhatnak semmi jót, és tragikus történelmi hibának tartják azt Belgrádban. Az eddigi példák szerinte arról tanúskodnak, hogy azokon a területeken, ahol a pristinai hatalmi intézmények önállóan dönthettek a nemzetközi közösség mellőzésével, "csak igazságtalanság volt", és mindenféle jogsértések történtek - tette hozzá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.