<p>A menekültek és bevándorlók emberi jogainak tiszteletben tartására szólított fel szerdán közös nyilatkozatában az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) és az Európa Tanács.</p>
A menekültek jogainak tiszteletben tartására szólított fel az ENSZ és az Európa Tanács
Nagy-Britannia a menekültek számának korlátozása mellett foglalt állás, miközben Horvátországból és Szlovéniából arról érkezett hír, hogy számuk növekszik. Németország menedékkérő igazolvány kiadásáról döntött.
Az UNHCR és az Európa Tanács az emberi jogok világnapját megelőzően kiadott közös állásfoglalásban a nemzetközi kötelezettségvállalásaik betartását is kérte Európa országaitól. Arra szólította fel a kormányokat, a civil szervezeteket és a média képviselőit, hogy szálljanak szembe a menekültek védelmét célzó intézkedéseket aláásó rasszizmussal és az idegengyűlölettel.
Thorbjorn Jagland, az Európa Tanács főtitkára a nyilatkozatban hangsúlyozta: amint valaki beteszi a lábát a kontinensre, az Emberi Jogok Európai Egyezménye szerint ugyanazok az alapvető jogok illetik meg, mint bárki mást Európában. A nyilatkozat emlékeztet arra, hogy több mint 900 ezer ember érkezett idén Európába, négyszer annyi, mint az előző évben. Az UNHCR ezért továbbra is elkötelezett a közös megoldás mellett, hogy Európa fokozni tudja befogadóképességét a védelemre szorulók érdekében.
Németországban külön igazolványt kapnak a menedékkérők, és összekapcsolják a menekültügyben érintett hatóságok adatbázisait a kormány szerdai ülésén elfogadott törvénytervezet szerint, amelyet várhatóan már januárban megszavaz a törvényhozás. A megoldás révén elkerülhető egy sor visszaélés, nagyobb lesz a rend a menekültügyi rendszerben, és gyorsabb lesz a menekültügyi eljárás - mondta berlini sajtótájékoztatóján Thomas de Maiziere belügyminiszter. Az igazolvány nélkül senki nem veheti igénybe a menekültügyi ellátást - mondta a miniszter.
Nagy Britannia egy megreformált Európai Unió tagja szeretne maradni, de a "nettó bevándorlás" évi 300 ezer fős szintje tarthatatlan számára - jelentette ki David Cameron brit miniszterelnök szerdán Bukarestben, miután Klaus Iohannis román államfővel találkozott. A román elnöki hivatalban tartott közös sajtótájékoztatón Cameron kifejtette: maga is támogatja a polgárok szabad mozgásának elvét, elismeri, hogy a románok és más európaiak jelentősen hozzájárulnak a brit társadalom fejlődéshez, de megoldást kell találni arra, hogy csökkenjen az a nyomás, amely a migráció következtében nehezedik a brit szociális rendszerre.
Néhány napi csökkenést követően ismét nőtt a Horvátországon és Szlovénián átvonuló migránsok száma - jelentette a két ország sajtója szerdán. Ranko Ostojic horvát belügyminiszter újságíróknak nyilatkozzva elmondta, hogy kedden 21 óráig 4300 menekült lépte át a szerb-horvát határt, szerdán 9 óráig pedig újabb 2078 ember érkezett az országba. A zágrábi belügyminisztérium adatai szerint a magyar-szerb zöldhatár szeptemberi lezárása óta Horvátországban 485 377 migránst vettek nyilvántartásba.
Szlovénia eközben folytatja a kerítésépítést a horvát-szlovén határszakaszon. Miután Zágráb már négy tiltakozó jegyzéket is küldött Ljubljanának, mert álláspontja szerint a szlovén fél által a közös határon épített kerítés horvát területre is átnyúlik, szlovén magánszemélyek is tiltakozásba kezdtek. Szlovéniába kedden 5351 migráns érkezett.
Csehország nem zárja ki, hogy a migrációs válság miatt a jövőben esetleg fel kell majd újítani az ellenőrzéseket a határátkelőkön, s ez okból a belügyminisztérium elemzést készített az osztrák határon kialakult helyzetről - közölte Milan Chovanec cseh belügyminiszter szerdára virradóra.
Hangsúlyozta: a probléma nem egyszerű, mert Csehország schengeni övezethez való csatlakozása után az állam felszámolta, eladta vagy bérbe adta a határátkelőkön szükségtelenné vált épületeket, amelyeket korábban az útlevélkezelők és a vámosok használtak.
Nyár óta a cseh-osztrák határátkelőkön szúrópróbaszerűen időnként ellenőrzik az autósokat és a nemzetközi vonatok utasait. A cseh-szlovák határon áthaladó vonatokon szintén van ilyen rendőri ellenőrzés.
A nemzetbiztonsági tanács megvitatta az úgynevezett terroristaellenes intézkedéscsomagot is, megállapítva, hogy jelenleg Csehországban a helyzet biztonságos, és nincs semmiféle terrorveszély.
Ausztria jövőre megkezdi a fogva tartottak radikalizálódása ellen kidolgozott programot a Die Presse című osztrák lap szerdai számának beszámolója szerint.
A tervek szerint szociális munkások és pedagógusok segítenék kiszűrni a szélsőségeseket vagy akár megelőzni azt, hogy a börtönbe került fiatalok szélsőséges eszmékhez vonzódjanak. A fiatalok környezetét, családját, barátait, ismerőseit vagy akár tanárait is bevonva igyekeznek megállítani a fanatikus eszmék terjedését, és a szabadulás utáni visszailleszkedésben vagy újrakezdésben is támogatást nyújtanak. Egyúttal az igazságszolgáltatás dolgozóit is felkészítik arra, hogy felismerjék a radikalizálódás jeleit.
Szerdára virradóra ismét Törökországból Európa felé igyekvő migránsok fulladtak az Égei-tengerbe Farmakoniszi görög sziget közelében. A görög rendőrség szerint legalább tizenegy ember, köztük öt gyermek vesztette életét, az áldozatok száma azonban ennek akár kétszerese is lehet, mert többeket eltűntként tartanak nyilván. Az eltűntek keresésében részt vesz a görög hadsereg egyik helikoptere és az Európai Unió közös határvédelmi szervezete, a Frontex egy járőre is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.