<p>Moammer Kadhafi jövője is szerepel a líbiai vezetésben napirendre került reformok között - jelentette ki Abdelati Obeidi líbiai külügyminiszter Tripoliban nyugati médiumoknak.</p>
A líbiai vezetésben viták folynak Kadhafi jövőjéről
A The Guardian című brit lapban csütörtökön ismertetett nyilatkozatában Obeidi azt mondta, arról van szó, hogy "maradnia kell-e" Kadhafinak az ország vezetésében, "s ha igen, milyen poszton, vagy inkább vissza kell-e vonulnia".
Annak kapcsán, hogy Kadhafi jövője sarkalatos kérdéssé vált a rezsim és a távozását követelő felkelők között, a külügyi tárca vezetője kijelentette, hogy "minden (téma) az asztalon lesz", ha egyszer le tudnak ülni tárgyalni a "testvéreikkel".
A miniszter, aki tripoli irodájában nyilatkozott a The Guardiannek, a BBC-nek, az ITN hírtelevíziónak és a The Washington Postnak, érezhetően békülékeny hangot ütött meg. Ez éles ellentétben áll a rezsim vezetőivel, akik eddig rendre fegyveres bandáknak és terroristáknak nevezték a felkelőket. Ugyanakkor leszögezte: a nemzetközi közösségnek el kell fogadnia, hogy Líbia jövőjét maguknak a líbiaiaknak kell meghatározniuk.
"Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország (...) néha ellentmondanak önmaguknak. Demokráciáról beszélnek, de amikor Líbiára terelődik a szó, azt mondják (Kadhafinak) távoznia kell. Ez a líbiaiak ügye kell, hogy legyen. Ebben egyetlen más államfő sem diktálhat" - mondta.
Obeidi azt állította, hogy a líbiai kormány kész tárgyalni minden féllel - beleértve a NATO-t is - egy nemzetközi megfigyelők által ellenőrzött tűzszünetről, de ezt egyelőre éppen Washington, London és Párizs akadályozza a bombázások folytatásával és a lázadók felfegyverzésével. "Ha lesz egy valódi tűzszünet, s ezek a bombázások abbamaradnak, igazi párbeszéd kezdődhet a líbiaiak között" - tette hozzá.
"Nem akarunk újabb Irakká vagy Szomáliává válni. A nyugati államok rá kell hogy vegyék az ellenzéket, hogy hallgasson a józan eszére, és tanulmányozza a békekezdeményezéseket."
A miniszter, aki elődje, Musza Kusza március végi Angliába szökése után vette át a líbiai diplomácia irányítását, azt is mondta, hogy a harcok befejezése utat nyithat egy, a konfliktust lezáró politikai megállapodáshoz, azután pedig fél éven belül, ENSZ ellenőrzés mellett megtartandó szabad választásokhoz.
"A kilátások jelenleg nem túl fényesek. De azt hiszem, hamarosan megjelenhet a fény az alagút végén" - mondta.
Békülékeny kijelentéseivel ellentétben a líbiai kormányerők csütörtökön is folytatták az ostromlott Miszráta elleni támadásaikat, miközben a segélyszervezetek azon igyekeznek, hogy utánpótlást juttassanak a városba, és kimenekítsék a heves harcok miatt ott rekedteket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.