Jeruzsálem/Ramalláh. Hírügynökségek tegnap reggel azt írták, az izraeli haderő a palesztin intifáda 2000 szeptemberi kezdete óta az eddigi legnagyobb hadműveletét indította el hajnalban. Délután már azt írták: az átfogó izraeli támadás a legnagyobb az 1982-es libanoni invázió óta.
A legnagyobb invázió
Ramalláh főterén Arafat portréja mellé tegnap reggel egy palesztin férfi holttestét akasztották. Raed al-Liftavit maguk a palesztinok ölték meg, mert szerintük együttműködött az izraeli hatóságokkal. TASR/EPA-felvételA menekülttáborok és Ramalláh, a Jordán folyó nyugati partján fekvő politikai és kereskedelmi központ, illetve egyéb célpontok elleni támadásokban 28 palesztin vesztette életét az AP amerikai hírügynökség tegnapi kora délutáni öszszesítése szerint. Az AFP francia hírügynökség úgy értesült, hogy a ramalláhi bevonulás alatt, amikor az izraeli hadsereg a legfrissebb adatok szerint 150 harckocsival gyakorlatilag megszállta a várost, öt palesztin halt meg: két rendőr, a parlament két fegyvertelen őre és egy taxisofőr.
Az intifáda kezdete óta összesen 1503 ember, köztük 1166 palesztin és 333 izraeli életét oltották ki öszszecsapásokban és merényletekben – írta az AFP. Az AP biztonsági forrásból úgy értesült, hogy az aktív izraeli katonák túlnyomó többsége most a palesztin területeken állomásozik. Dalia Rabin-Peloszof izraeli védelmi miniszterhelyettes ugyanakkor közölte: az amerikai különmegbízott, Anthony Zinni csütörtöki érkezése előtt le fogják állítani a hadműveletet.
Ramalláhban több izraeli harckocsi Jasszer Arafat főhadiszállása előtt állomásozott, egy nappal azután, hogy Ariel Saron izraeli miniszterelnök feloldotta a palesztin elnök házi őrizetét, s szabad mozgást ígért számára a Jordán nyugati partján és a Gázai övezetben. Arafat tanácsadója, Ahmed Abd ar-Rahman minisztertanácsi főtitkár tegnap dühében történelmi hibának nevezte, hogy béketárgyalásokba bocsátkoztak Izraellel. Hozzátette: a heves harckocsitűz miatt nem tudja elhagyni otthonát.
Néhány órával az izraeli bevonulás után a katonák hangszórókon megadásra szólították fel a 16 és 40 év közötti férfiakat Rámalláhban. A helyi tévétársaságok engedetlenségre buzdították a lakosságot. Simon Peresz izraeli külügyminiszter, aki a harcok ellenére kapcsolatban maradt Arafattal, bírálta a katonai csapásokat, mondván: nem szabad embereket megalázni. „Nem tudom, hogy Izrael megalázta-e Arafatot, de azt tudom, hogy Arafat megalázottnak érzi magát” – hangsúlyozta.
Az izraeli hadsereg körbezárta az al-Amhari és az el-Kadura palesztin menekülttábort Rámalláh közelében. Egy izraeli katonai szóvivő szerint akciójuk nem a polgári lakosság, hanem a fegyveres terroristák ellen irányul. Szaeb Erakat palesztin főtárgyaló, miniszter ugyanakkor azzal vádolta a Saron-kormányt, hogy vérfürdőt rendez a táborokban, akárcsak korábban Balatában, Dzseninben, Tul-Karmban és más palesztin településeken. Palesztin orvosok közlése szerint legalább 75-en megsebesültek a tegnapra virradó éjszaka a dzsabalijai táborban lezajlott összecsapásokban. Dzsbalijában csaknem 200 ezer palesztin él, ez a menekülttábor a legnépesebb a Gázai övezetben és az egész régióban.
Az észak-izraeli Kirjat Smonában (a libanoni határ mellett) tegnap tüzet nyitottak egy izraeli autóbuszra. A lövöldözésben 10-en vesztették életüket, 7 izraeli és 3 támadó. Ez utóbbiak közzül kettőnek sikerült elmenekülnie. (m, t, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.