<p>A libanoni hadsereg pénteken ismét behatolt Arszál városába, amelyért napokon át heves harcokat vívott a szomszédos Szíriából behatoló dzsihadistákkal. A visszavonuló szélsőségesek ugyanakkor bebörtönzött társaik szabadon bocsátását követelték az általuk foglyul ejtett 19 katonáért cserébe.</p>
A hadsereg behatolt Arszálba, az iszlamisták fogolycserét követelnek
"Elkezdtünk behatolni a városba, és felállítottuk az első ellenőrző pontunkat a város nyugati részén. Fokozatosan haladunk előre" - közölte egy katonai forrás. A hadsereg néhány napja még csak a peremén járőrözött az ország északkeleti részén fekvő, 35 ezres szunnita városnak, amely a kezdetektől szimpatizált a szíriai rezsim ellen kirobbant felkeléssel, és mára 47 ezer szíriai menekültnek ad menedéket.
Az Arszálért vívott harcokban múlt szombattól szerdáig 17 katona és több tucat dzsihadista esett el. 2011 márciusa óta ez volt a legsúlyosabb libanoni "átcsapása" a szíriai konfliktusnak, és az iszlamista fegyveresek a francia hírügynökség szerint 19 katona mellett 17 rendőrt is foglyul ejtettek.
Az iszlamistákhoz közel álló két parancsnok telefonon azt közölte, hogy fogolycserére vonatkozó követelésüket megküldték a libanoni kormánynak és a hadseregnek. Egy libanoni biztonsági forrás szerint a határ menti hegyekbe visszavonuló támadók megküldték annak a mintegy húsz iszlamista fogolynak a nevét, akiknek szabadon engedését követelik. Egy kormányforrás cáfolta, hogy bármilyen követelést kaptak volna.
Az iszlamisták szerint listájukon szerepel az az Emad Gomaa, akinek letartóztatása miatt múlt szombaton benyomultak a városba. Gomaa az al-Kaida szíriai szárnyának számító an-Nuszra Front egyik parancsnoka volt, néhány héttel letartóztatása előtt azonban átállt az Iszlám Állam (IÁ) szervezetéhez. A listán szerepel egy másik iszlamista vezető is, akit azután börtönöztek be, hogy al-Kaidához kötődő csoportja 2007-ben lázadást robbantott ki az egyik észak-libanoni palesztin menekülttáborban.
Júliusban az an-Nuszra Front nyilatkozatban tett ígéretet arra, hogy megteremti a rumijehi börtönben fogva tartott iszlamisták szabadon bocsátásának feltételeit. "Ez régen volt, és a kormány úgy tűnik, semmit nem akar meghallani vagy megérteni. Talán ezúttal majd akarják" - fenyegetőzött az egyik iszlamista parancsnok.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.