<p>Egy olyan, régebbi típusú Buk légvédelmi rakétával lőhették le tavaly júliusban Kelet-Ukrajna fölött a maláj légitársaság utasszállítóját, amely az orosz hadseregben már nincs hadrendben, viszont az ukrán fegyveres erők nagy számban rendelkeznek vele - állította saját vizsgálatára hivatkozva a fegyverrendszert gyártó Almaz-Antej orosz fegyvergyártó konszern kedden.</p>
A gépet eltaláló rakétát nem használták az orosz hadseregben
A cég közölte, hogy a gép roncsairól készült fotókon látható sérülések alapján egy Buk-9H314M típusú robbanófejjel felszerelt Buk-9M38M1 légvédelmi rakéta csapódott a repülőgépbe. Ilyen típusú rakétákat már 1999 óta nem gyártanak, és az utolsó darabokat külföldre adták el.
A típus már nincs hadrendben Oroszországban, viszont Ukrajna 2005-ben - amikor a rakéták karbantartása kapcsán megkereste a fegyvergyártó céget - még 991 ilyen rakétával rendelkezett - közölte Jan Novikov, az Almaz-Antej vezérigazgatója. A konszern vezetője sajtótájékoztatóján azt is elmondta: arról nem tud információval szolgálni, hogy az ukrán fegyveres erők vagy az oroszbarát szakadárok lőtték-e ki a rakétát. Ugyanakkor hozzátette, hogy a cég számításai szerint Zaroscsenszke település közeléből indították azt a rakétát, amely becsapódott a maláj gépbe.
E települést és körzetét a tragédia idején az ukrán kormányerők ellenőrizték. Korábbi más vizsgálatok nem számoltak be arra vonatkozó bizonyítékokról, hogy Zaroscsenszke környékéről lőtték volna ki a rakétát.
Az ukrán hatóságok és nyugati hírszerzési szolgálatok állításai szerint a szeparatisták lőhették le 2014. július 17-én a 298 emberrel a fedélzetén közlekedő, Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó Boeing 777-es repülőgépet. Ezt a véleményt támasztják alá egyes helyi lakosok közlései is, akik korábban elmondták: a katasztrófa idején látták, amint a szeparatisták által ellenőrzött területről egy légvédelmi rakétát lőttek fel. Nemzetközi megfigyelők azt állították, néhány órával a tragédia előtt egy Buk rakétakilövő rendszer jelent meg a szakadár kézen lévő Sznyizsne településen.
Az Almaz-Antej ugyanakkor azt közölte, hogy vizsgálata szerint más sérüléseket okozott volna a gépen, ha Sznyizsne felől éri rakétatámadás. Megfigyelők a cég bejelentése kapcsán mindenesetre kiemelték: eszerint Oroszország is elismeri, hogy Buk légvédelmi rendszer okozta a gép vesztét. Az orosz állami média korábban azt állította, hogy az utasszállítóval egy ukrán SZU-25-ös vadászgép levegő-levegő rakétája végzett.
A katasztrófa kivizsgálásával megbízott holland hatóságok 2015 októberében teszik közzé jelentésüket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.