A felére csökkentik a 16 ezer fős bagdadi amerikai nagykövetség létszámát

Bagdad |

<p>Kevesebb mint két hónappal az amerikai csapatok Irakból történt kivonása után a washingtoni külügyminisztérium arra készül, hogy a felére csökkenti bagdadi nagykövetségének hatalmas apparátusát - jelentette szerdán a The New York Times.</p>

A követségi alkalmazottak létszáma eléri a 16 ezer főt; többségük szerződéses biztonsági alkalmazott. A lap szerint a csökkentés annak a jele, hogy jelentősen megcsappant az Egyesült Államok iraki befolyása.

A világ legnagyobb, 750 millió dollárból megépített nagykövetségének feladata az eredeti elképzelések szerint az lett volna, hogy a háború után egyengesse Irak rögös útját a demokrácia felé. Az amerikaiak azonban az általuk obstrukciósnak tartott iraki magatartás miatt jobbára a misszió falain belülre szorultak, egyfelől a biztonsági aggályok, másfelől pedig amiatt, hogy képtelenek kapcsolatot tartani az egyszerű irakiakkal. Ebben a helyzetben viszont aligha indokolt a képviselet évi hatmilliárd dollárt felemésztő költségvetése.

Michael W. McLellan, a nagykövetség szóvivője szerint a külügyi tárcánál fontolóra vették a mintegy 2000 fős diplomataállomány csökkentését is. Az amerikai erők kivonása után az iraki hatóságok hozzáállása miatt fennakadások léptek fel a vízumok beszerzése, a határátlépés, de még az élelmiszer-beszerzés terén is. A fegyveres alkalmazottakat több esetben őrizetbe vették, irataikat, fegyvereiket és egyéb felszerelésüket pedig elkobozták.

A lap szerint a 42 hektáron elterülő nagykövetségi komplexum tulajdonképpen még abban az esetben is túl nagy volna, ha maradtak volna amerikai katonák az országban, mert eredetileg úgy tervezték, hogy a maradókat ezen a területen szállásolják el.

Kenneth M. Pollack, a Brookings Intézet Közel-Kelet-szakértője szerint eleve nem volt reális az amerikai külügyminisztériumnak az az elképzelése, hogy szerződéses őrző-védő emberekkel végezteti el a korábban a hadsereg által ellátott feladatokat, így a kurdok lakta észak-iraki területek ellenőrzését, vagy a USAID által támogatott projektek biztosítását.

Az amerikai külügyminisztérium költségvetési okokból feladta azt az elképzelését, hogy egy 700 fős konzulátust létesít Moszulban, és valószínűleg felül fogja bírálni az iraki rendőrök kiképzését célzó, 500 millió dolláros programját is. A The New York Times szerint erre a célra eredetileg egymilliárd dollárt szántak.

Törökország, amely Irak legjelentősebb kereskedelmi partnere, és amelynek gazdasági befolyása jóval erősebb az országban, mint az Egyesült Államoké, mindössze 55 embert alkalmaz a nagykövetségén, akik közül tíznél kevesebb a diplomata.

A lap úgy tudja, hogy az állománycsökkentést a következő nagykövet fogja végrehajtani, a jelenlegi misszióvezető, James F. Jeffrey pedig heteken belül távozik hivatalából.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?